Zeytinyağlı Lahana Sarması


Sponsorlu BağlantılarZeytinyağlı Lahana Sarması
Malzemeleri:
1 büyük lahana (takriben 1,5 kg)
1 kilogram kuru soğan (ince kıyılmış)
1,5 bardak dolmalık pirinç
2 bardak zeytinyağı
50 gram kuş üzümü
50 gram çam fıstığı
1 çorba kaşığı tarçın
1 çorba kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı şeker
1 demet dereotu (ince kıyılmış)
4 adet limon suyu
İsteğe göre tuz ve karabiber
zeytinyagli-lahana

Yapılışı: 

Lahanayı kaynar suda birkaç taşım haşlayıp ardından 10 dakika soğuk suda beklettikten sonra kevgire alırız. İnce kıyılmış soğanları 1 kahve fincanı suyla çok kısık ateşte takriben 2 saat kendi suyunda haşlarız. Rumcada bu işleme “sivrasi” denir. Diğer taraftan fıstıkları hafifçe pembeleştirir, suyunu çekmiş soğanları ve pirinci ilave ederek zeytinyağında çok hafif kavururuz. İçine dereotu, tarçın, yenibahar, şeker, tuz, biber ve 1 limon suyunu ilave ederek malzemeyi karıştırıp ateşten alır, soğumaya bırakırız.

Lahana yapraklarının sert kısmını çıkarır, yaprak çok büyükse ikiye böleriz. Kesilen yaprağa hazırladığımız dolmalık içten bir tatlı kaşığı koyup sıkıştırmadan sararız.

Tencerenin dibine 2 büyük lahana yaprağı serip hazırladığımız sarmaları üzerine muntazaman yerleştiririz. En üste önce bir lahana yaprağı, onun üstüne porselen bir tabak koyarız. 1 bardak zeytinyağı, 1 limon suyu, 2 bardak sıcak su ilave ederek orta hararetli ateşte 20 dakika, sonra hafif ateşte lahana yaprağı yumuşayıncaya kadar pişiririz. Suyunu çekip lahana yaprağı yumuşamadıysa pişim sırasında biraz daha sıcak su ilave edebiliriz.

Dolmalar pişince, tencereyi ateşten kaldırırız, üstünden porselen tabağı çıkarır, 2 limon suyunu sarmaların üstüne gezdirip tencerenin kapağını kapatır ve soğumaya bırakırız. Soğuduktan sonra servis tabağına çıkarır, ince kesilmiş limon dilimleriyle süsleriz.

Not: Zeytinyağlı lahana sarması bayramlarda kurulan özel sofraların en önemli mezelerindendi. Özel günler için meze olarak hazırlanan diğer zeytinyağlı dolma çeşitleri zeytinyağlı yaprak sarması, uskumru dolması, midye dolması, dalak dolmasıydı


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close