Zeytinli Tava Ekmeği


Sponsorlu BağlantılarZeytinli Tava Ekmeği

Malzemeleri:– 1 kilogram Söke Akdeniz Ekmeği Karışımı
– 3,5 su bardağı su
– 1 paket aktif kuru maya
– 50 gram dilimlenmiş yeşil zeytin
– 50 gram dilimlenmiş siyah zeytin
– 1 kahve fincanı zeytinyağı
– 1 çay kaşığı tuz
– Bir miktar Taze kekik
– Bir miktar Rendelenmiş parmesan peyniri
Zeytinli Tava Ekmeği

Yapılışı: Un ve mayayı hamur yoğurma haznesine alın, parmak uçlarınızla karıştırıp, ortasını çukurlaştırın. Suyun üç bardağını koyup, makineyi en düşük devirde ve hamur yoğurma ucu ile çalıştırın. Gerekirse kalan suyu da azar azar ekleyin.

Bu aşamayı elde yapacaksanız derin bir kap içinde yoğurmaya başlayın. Hamur tuttuğu zaman tezgâhta yoğurmaya devam edin. Yoğurma işlemini birkaç dakika durdurup devam edin ve bu şekilde yaklaşık 10 dk yoğurun. Hamur yumuşak ve yapışkan olmalı. Hamura yağı ekleyip biraz daha yoğurup, der in bir kapta bir saat mayalandırın.

Mayalama sonunda 40-45 cm’lik dikdörtgen bir fırın tepsisi büyüklüğünde yağlı kâğıdı tezgâha serin ve üzerine hamuru elinizle bastırarak tepsi boyutunda şekil verin. Yağlı kâğıtla birlikte hamuru tepsiye taşıyın ve gerekiyorsa biraz daha düzeltin. Parmağınızı yağa batırın ve hamura derin bir şekilde bastırarak delikler açın.

Hamurun üzerine parmesan rendesi ve taze kekik serpip, önceden ısıtılmış fırında kontrollü olarak yaklaşık 50 dk pişirin.

Fırından alıp 5 dakika sonra kalıptan çıkarın ve tel bir ızgara üzerine alın.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close