Zerdeçallı Pilav Tarifi


Sponsorlu BağlantılarZerdeçallı Pilav Tarifi

Zerdeçallı pilav tarifi denildiği zaman akla havuç ve mısır gelmez ama sadece zerdeçal ile ben bu pilavın çok lezzetli olduğunu düşünmediğim için bu garnitürler ile ekleme yaparak çok daha lezzetli bir hale getiriyorum sizler de dilerseniz ikisini de deneyebilir. Sevdiğinizi her zaman yapabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun, işte tarifimiz:

Malzemeler;

1 orta boy havuç

1 çay kaşığı zerdeçal

1 çay bardağı mısır

2 su bardağı pirinç

Tuz

Tereyağ

Sıvı yağ

Zerdeçallı Pilav Tarifi

Zerdeçallı Pilav Tarifi Yapılışı


Sponsorlu BağlantılarÖncelikle havucumuzu güzelce yıkayalım, soyalım ve rendenin de kalın gözünce rendeledikten sonra kızdırılan yağda kavuralım. Pirinçlerimiz bu aşamadan sonra da eklenecek. Lakin eklenecek olan pirinçlerimizin nişastasının tamamını süzdürmek ve hafif de yumuşamasını sağlamak adına “ bu şekilde daha az su çeker ve daha kolay su ayarlaması yapabilirsiniz ” 20 dakika kadar haşlak suda bekletir ve ekleme yapmadan önce de açığa çıkan nişastasından kurtulmak için bol soğuk sudan geçirir ve süzdürdükten sonra tencere ekleyebilirsiniz.

Daha sonra da zerdeçal ve tuz eklenerek pirinçlerin kavrulmasını beklersiniz. Bekleme işleminden daha sonra kaynar suyunu üzerini geçecek kadar ekler ve bu aşamada da ocağın altını açmalısınız.

Su çekildikçe de ocağın altı kısılır. Su tamamen çekildikten sonra ocak kapatılır ve bu işlemden sonra da 10 dakika dinlendirildikten sonra garnitürlü, zerdeçallı pilavımız servis edilebilir.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close