Yuvalama


Sponsorlu BağlantılarYuvalama
Malzemeler:

500 g iri parça kuzu kuşbaşı
4 adet ilikli kuzu kemiği
1 su bardağı nohut
2 tatlı kaşığı tuz
2 paket süzme yoğurt
1 adet yumurta
400 g çiğköftelik yağsız kıyma
2 su bardağı pirinç
1 tatlı kaşığı tuz
2 çay kaşığı karabiber
1 yumurta
3 yemek kaşığı tereyağı
3 yemek kaşığı nane

yuvalama

Yapılışı:

Etle kemiği yıkayınız, bol su ile düdüklü tencereye koyunuz. Kaynara çıkınca köpüğünü alınız. Geceden ıslattığınız nohudu çalkalayıp süzdükten sonra onu da ilave ediniz. Tuzu ilave ederek düdüklünün kapağını kapatınız. Yarım saat pişiriniz. Etle nohut pişince kemikleri alıp başka bir tencereye boşaltınız.


Sponsorlu BağlantılarYoğurma tepsisinin içine yağsız kıymayı koyunuz. Pirinci yıkayıp suyunu süzdükten sonra ilave ediniz. Tuzu, biberi de koyup harmanlayınız. Et makinesinde iki defa çekip 1 yumurta kırarak yoğurunuz. Beyaz leblebi büyüklüğünde iki avuç içinde yuvarlayınız.

Bu iş için ev halkından yardım alabilirsiniz. Yuvarlama işi bitince tencerede su kaynatınız ve üzerine metal süzgeç koyup yuvarladığınız köfteleri süzgece boşaltınız. Üzerine kapak kapatıp buharda haşlayınız. Haşlanan köfteleri pişen etle nohudun içine ilave ediniz.

Diğer tarafta süzme yoğurdu bir tencereye boşalttıktan sonra içine 1 yumurta kırıp çırpınız ve ocakta bir tık kaynatınız. Tekrar çırpıp yemeğin içine boşaltınız. Tavada yağı kızdırınız. Kepçeye alınan nanenin üzerine boşaltıp yayınız. Karabiber serpip servis edebilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close