Yumurtalı Pancar Sapı Kavurması


Sponsorlu BağlantılarYumurtalı Pancar Sapı Kavurması

29 Ocak günü için size fırınlanmış pancar salatası tarifi vermiş, yanında da pancarın özelliklerinden bahsetmiştim. Bugün de pancarın sap ve yapraklarıyla yapılmış besin değeri yüksek bir tarif var mönümüzde. Köklerinden ayırdığım pazı saplarını kavurup yumurtayla sunmayı seviyorum. Yumurtayı ortasına kırdığınızda spatulayla parçalanmadan alınıp tabağa aktarılabiliyor. Sunumu da güzel oluyor böylece. Gelelim besin değerine. Bu hoş ve basit tarifin en güzel yanı bu kadarcık şeyden günlük A vitamini ihtiyacınızın neredeyse tamamını, C vitamini ihtiyacınızın ise yansını karşılıyor olmanız. Kalsiyum, demir, magnezyum ve selenyum açısından da zengin olan bu yemekte kullandığımız pancar sap ve yapraklan inanılmaz bir besin deposu. Aklınıza ne gelirse taşıyor. Lif derseniz lif, vitamin derseniz vitamin, mineral derseniz mineral, çeşit çeşit. Ah keşke herkes ulaşabilse bu güzelliğe. Büyük kent pazarlarında sapından eser kalmamış pancarları, kerevizleri gördüm mü içim acır. Kimbilir ne zaman çıkarılmışlardır o güvenli, sıcacık yuvalarından (topraktan) diye düşünürüm.

Malzemeleri: 1 demet (veya bir kilo) pancarın sap ve yaprakları
– 4 adet yumurta
– 2 ufak doğranmış soğan
– 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı
– Yeteri kadar tuz, karabiber
Yumurtalı Pancar Sapı Kavurması

Yapılışı:Pancarların sap ve yapraklarını kesin. Sapları önceden tencereye atacağınız için ayrı ayrı yıkamanızda fayda var. Soğanları yağ, tuz ve karabiberle tencereye alın, orta ısıda hafifçe kavurun.

Ulak doğradığınız pancar saplarını ekleyin, hepsi yumuşayana kadar pişirin. Yaprakları da doğrayıp ilave edin, harlıca ateşte, suyunu çektirerek, renkleri solmasın diye kısa bir süre kavurun, ateşten alın.

Bundan sonrasını ister tavada ister fırında yapın, tercih sizin. Kavurmanızı üzerine bir kaşıkla bastırarak yayın, kenarlarını hafifçe yükseltin.

Yumurtalarınızı az karabiberle çırpın ve pizza şeklinde hazırladığınız kavurmanın üzerine dökün. Tavadaysa kapağını kapatın, yumurtalar katdaşana kadar pişirin. Aynı yemeği ıspanak, pazı veya yabani otlarla da pişirebilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close