Yufkalı Bayram Pilavı


Sponsorlu BağlantılarYufkalı Bayram Pilavı

Bayramların en güzel yiyecekleri arasında yer alan kurban eti yanında servis edilebilecek en güzel menüdür. Yufka ile bütünleşen pilav doyurucu bir lezzet haline gelmiştir. Kalabalık sofraların vazgeçilmez yemekleri arasında yer alır. Ayran ve salata ile servise sunulan yufkalı bayram pilavı

Malzemeleri:

1 adet yufka,

2 su bardağı pirinç,

250 gram kuzu eti,

1 adet baş soğan,

6 tane haşlanmış mantar,

2 adet küp şeker,

Sıvı yağ,

Tuz,

Yeteri miktarda su.

yufkali-bayram-pilavi


Sponsorlu BağlantılarYapılışı:

Kuzu etlerini küp şeklinde doğrayarak tencereye alalım. Üzerine dört parmak çıkana kadar soğuk su ekleyelim. Hızlı pişirmek için düdüklü tencereyi de kullanabilirsiniz. Etlerin üzerine çıkan köpüğü alarak etlerin pişmesine yakın tencerenin kapağını kapatalım.

Bir yandan da pilav tenceresine sıvıyağ koyalım ince doğranmış soğanı kavuralım. Daha önceden yıkanıp süzülmüş pirinçleri tenceremize ilave ederek soğanla birlikte kavuralım. Tuz ve şekeri de ilave ederek pişmiş olan etleri de suyu ile birlikte pilava aktaralım.

Tahta kaşık yardımı ile yavaşça karıştırarak eğer su az ise kaynar su ilave edelim ve kıvamını ayarlayalım. Tencerenin ağzını kapatarak kısık ateşte pişmesini bekleyelim. Dinlenen pilavı yufka üzerine döküp yayalım. Tepsi kenarlarına taşan yufkayı pilavın üzerine doğru kapatalım. Üzerine yağ sürerek ısıtılmış fırına koyalım. Yufka kızarana kadar pişirelim.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri