Yoğurtlu Ufak Köfte


Sponsorlu BağlantılarYoğurtlu Ufak Köfte
Malzemeler:
500 g iri parça kuzu kuşbaşı
4 adet ilikli kuzu kemik
1 su bardağı nohut
1,5 tatlı kaşığı tuz
2 çay kaşığı karabiber
2 kutu süzme yoğurt
1 adet yumurta
400 g yağsız kıyma
3 su bardağı ince köftelik bulgur
1 yemek kaşığı irmik
1 adet yumurta
1 tatlı kaşığı tuz
2 çay kaşığı karabiber
1 büyük kuru soğan
1 su bardağı su
3 yemek kaşığı tereyağı
3 yemek kaşığı nane

yoğurtlu ufak köfteYapılışı:
Kuzu etini düdüklüye alıp bol suyla yıkayınız. Süzdükten sonra bol suyla ocağa koyunuz, ilikli kemikleri kaynar suda bekletip dökünüz ve çalkalayıp ilave ediniz. Kaynara çıkınca köpüğünü alıp geceden ıslattığınız çalkalanmış nohudu da koyunuz.

Tuzunu atıp düdüklüyü kapatınız. Yarım saat pişiriniz, kemikleri alıp daha büyük bir tencereye boşaltınız. Suyu azalmışsa kaynar su ilave ediniz.
Kenarlı tepsinin içine yağsız kıymayı, bulguru koyunuz. Soğanı doğrayıp koyunuz. Tuzu, karabiberi de ilave ediniz. 1 su bardağı suyu azar azar alarak yoğurunuz. Et makinesinde iki defa çekip tekrar yoğurunuz. Yumurtasını kırıp irmiği koyunuz ve biraz su alarak iyice yoğurunuz. Misket şeklinde yuvarlak köfteler elde ederek biriktiriniz.

Tencereye su koyup üzerine metal süzgeci yerleştiriniz. Su kaynayınca köfteleri süzgece boşaltınız ve kapağını kapatıp buharda pişiriniz. 15-20 dakika pissin. 1 tane alıp pişmiş mi diye kontrol ediniz. Sonra etle nohudun içine boşaltıp biraz kaynatınız.
Diğer tarafta süzme yoğurdu bir tencereye alıp içine 1 yumurta kırdıktan sonra çırpıp ocakta bir tık kaynatınız. Tekrar çırpıp yemeğe boşaltınız.

Tavada kızdırdığınız 3 kaşık tereyağını kepçeye aldığınız 3 kaşık nanenin üzerine boşaltıp yayınız ve üzerine karabiber serpiniz.


Sponsorlu BağlantılarAdd Comment

yemek tarifleri