Yarma Aşı Çorbası


Sponsorlu BağlantılarYarma Aşı Çorbası

Anadolu’da çok yaygın bir âdet; aşurelik buğdayı, kırığını veya bulguru ayranla pişirmek… Hemen her yörede görülen ve özellikle hasat sırasında çalışan işçilere dağıtılan bu yemek herkes tarafından seviliyor. Genel ismi ayran çorbası olan yemek, aslında yoğurdun içerisinde buğdayı veya bulguru pişirerek yapılır. Ocağın başında sürekli ayran ve içerisindeki buğday karıştırılır. 1 veya 2 saat içerisinde pişer.

Malzemeleri: 1 soğan
1 çay bardağı den (aşurelik buğday kırığı)
40 adet pazı sapı
1 adet kabak
400 gram süzme yoğurt
1 adet yumurta
3 yemek kaşığı süt
Tuz
Taze reyhan veya taze kişniş
3 büyük diş sarımsak

Üzeri için:
2 yemek kaşığı yağ
Nane, kırmızıbiber

yarma aşı çorbası

Yapılışı:
1. Soğanı incecik doğrayın. Deni soğanla beraber küçük bir tencereye üzerini iki parmak geçecek şekilde suyla koyun. 1 saat süreyle pişirin.

2. Daha sonra deni pişirdiğiniz tencereden daha büyük bir kaba aktarın. Pişerken katılaşmış olduğundan boza kıvamında inceltmek gerekir. Ocağın altını tekrar yakın. Kaynayınca, daha önce doğramış olduğunuz pazı saplarını ve kabağı ekleyin. Tuzunu serpin. Sebzeler pişince, fazla ölmeden altını kapatın.

3. Diğer tarafta süzülmüş yoğurdun içerisine yumurta ve süt koyarak pütürsüz olacak şekilde karıştırın. Yoğurdun içerisine diğer tencereden taneleri olmayacak şekilde yemek suyu alarak karıştırmaya devam edin. Bu aktarma işlemine devam ederken yoğurdun ısınmasını sağlayın.

4. İyice ısınmış yoğurdu buğday kırığı olan tencereye aktarın, karıştırmaya devam edin. Tuzunu serpin. İyice özleşince ince kıydığınız taze reyhanı (veya kişnişi) ve sarımsağı ekleyip ocağın altını kapatın.

5. Üzerini ısıtılmış yağ, nane ve kırmızıbiberle süsleyin.

Not: Van’da “den” denilen kırık buğdayı bulamazsanız aşurelik buğdaydan elde edebilirsiniz. Bunun için ölçü miktardaki aşurelik buğdayı kahve değirmeninde iki veya üç defa basarak çok ufak olmayacak şekilde çekin.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close