Yaprak Pidesi


Sponsorlu BağlantılarYaprak Pidesi

Malzemeler:

1 su bardağı yoğurt ( ekşi olması tercih edilir)

30 adet asma yaprağı

10 sap taze soğan

yarım demet taze nane

2 su bardağı mısır unu

tavayı yağlamak için tereyağı

tuz

yaprak pidesi

Yapılışı:

İlk önce yoğurdu 1 su bardağı ılık su ve tuzla çırparak koyu kıvamlı bir ayran hazırlayın. Daha sonra  asma yapraklarını ıslak bir bezle silip kurulayın. Taze soğan ve naneyi yıkayıp iyice süzün.


Sponsorlu BağlantılarTaze soğanla naneyi ince ince kıyın. Mısır ununu eleyerek yoğurma kabına koyun. Taze soğan, nane ve ayranı karıştırarak bir bulamaç hazırlayın. Yaklaşık 30 santim çapında kalın tabanlı bir tavayı yağlayın. Arkasından  asma yapraklarının yarısını parlak yüzleri aşağı gelecek şekilde tavaya dizin.

Üzerine hamuru yayın. Onun da üzerine kalan asma yapraklarını parlak yüzü üstte kalacak şekilde güzelce yerleştirin. Tavayı ocağın üstünde kısık ateşe koyun. Her tarafının eşit kızarması için tavayı çevire çevire yaklaşık 10 dakika pişirin. Mısır unlu karışım koyu sarı bir renk almalı. Daha sonra elinizi yakmamaya dikkat ederek geniş bir tabağa ters yüz edin.

Tavayı tekrar yağlayın. Yaprak pidesini tabaktan tavaya kaydırın. Tekrar ateşe koyun. Diğer yüzünü pişirdiğiniz gibi pişirin. En son olarak kare dilimlere bölerek servis yapın.

Afiyet olsun…


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri