Vişne Kaşık Tatlısı


Sponsorlu BağlantılarVişne Kaşık Tatlısı
Malzemeleri:

1 kilogram vişne
1 kilogram toz şeker
1 limon suyu

Yapılışı:
Vişneleri yıkayıp meyveleri zedelemeden çekirdeklerini çıkarırız. Tencereye 1 bardak su, 1 kg şeker ve yarım limon suyu ilave edip orta ateşte kaynamaya bırakırız.

Şurup kıvamına gelince vişneleri ilave ederiz. Tatlı kaynarken tencereden taşmaması için bir kaşıkla karıştırıp tencereyi ateşin üstünden kaldırır, tekrar oturturuz.

Bu hareket birkaç kez tekrarlanabilir. Vişne şurubu şerbet kıvamına gelince yarım limon suyunu üstüne gezdirip hemen tencereyi ateşten kaldırır, soğumaya bırakırız. Misafirlere soğuk su eşliğinde minik tabaklara 1 çorba kaşığı kadar tatlı koyup ikram ederiz. Afiyet olsun.

vişne tatlısı

Karpuz Kaşık Tatlısı

Malzemeleri:

1 kilogram karpuz kabuğu
1 kilogram toz şeker
2 kaşık kireç
1 kilogram su
1 limon suyu

Yapılışı:  Karpuz kabuklarının dış kısmını takriben yarım cm genişliğinde kesip atarız. 2 kaşık kireci 1 kg suda erittikten sonra derin bir kabı tülbentle örtüp kireç suyunu içine boşaltırız.

Karpuz kabuklarını küçük dörtgenlere bölerek 2 saat kireç suyunda bekletir, bol soğuk sudan geçirip süzgece alırız. 1 kg şekeri yarım limon suyu ve 1 bardak suyla kaynatırız.

Şurup kıvamına gelince karpuz kabuklarını ilave ederiz. Şerbet kıvamına gelince yarım limon suyunu üstüne gezdirip tatlıyı ateşten kaldırır, soğumaya bırakırız. Cam kavanozlara boşaltırız. Afiyet olsun.

 


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close