Vanilya Sosuyla Fırınlanmış Balkabağı Tarifi


Sponsorlu BağlantılarVanilya Sosuyla Fırınlanmış Balkabağı Tarifi
Malzemeler:

1 kg balkabağı
yarım kg toz şeker
1 adet çubuk tarçın
2 adet karanfil
250 mi su
Vanilya sosu için
250 mi süt
1 adet vanilya çubuğu
3 yumurta sarısı
150 gr şeker
Vanilya Sosuyla Fırınlanmış Balkabağı Tarifi
Yapılışı:
Balkabağı:
Biz mutfağımızda bu tatlıyı bütün kabakla hazırladığımız için kabağı kendimiz soyup dilimliyoruz. Siz pazarda soyulmuş ve kesilmiş olarak satılan hazır kabaklardan alabilirsiniz. Balkabaklarım büyük dilimler halinde kesip bir fırın tepsisine diziyorum ve üzerine toz şeker serpiyorum.


Sponsorlu BağlantılarSu, karanfil ve tarçını ufak bir tencereye koyup bir taşım kaynatıyorum. Lezzetlenmiş suyu, içindeki karanfil ve tarçınla birlikte balkabağı tepsisine döküp üstünü alüminyum folyoyla kapatıyorum. ı8o-200°C ısıtılmış fırında üstü kapalı olarak i saat pişiriyorum. Tepsiyi fırından alıp balkabağı dilimlerini çeviriyorum. Karamelize olana kadar, üstü açık şekilde 20 dakika daha pişiriyorum. Tepsiyi fırından çıkarıp soğuması için bir kenara koyuyorum.

Vanilya sosu
Sütü bir tencereye koyuyorum. Vanilya çubuğunu uzunlamasına ortadan ikiye kesip içindeki taneleri ufak bir bıçakla sıyırıyorum. Vanilya çubuğunu ve tanelerini süte ekleyerek kısık ateşte 20 dakika kaynatıyorum.

Yumurta sarılarım şekerle birlikte büyük bir kâseye koyup yoğun bir kıvam alana kadar, 8-10 dakika çırpıyorum. Yavaş yavaş sütü ekleyerek ve sürekli karıştırarak çok kısık ateşte 1-2 dakika pişiriyorum. Yüksek ısıda ve uzun süre pişirirseniz yumurtalar pişerek kesilir.

Kesilen yumurta omlet gibi bir kıvam alır. Pürüzsüz bir vanilya sosu hazırlamak için hızlı karıştırmaya ve ateş fazla gelirse hemen ateşten almaya özen gösteriyorum. Sosu pişirdikten sonra buzdolabında saklıyorum.

Tabak hazırlarken
Tabağın ortasına bir parça balkabağı yerleştirip üzerine vanilya sosu dökerek servis ediyorum.


Sponsorlu BağlantılarAdd Comment

yemek tarifleri