Tuzda Somon Balığı Tarifi


Sponsorlu BağlantılarTuzda Somon Balığı Tarifi

Daha önce nurselin mutfağını izleyenleriniz oldu ise 2017 yıl başı gecesi için tuzda tavuk tarifi vermişti. Benzer bir tarif aslında biz tavuk yerine balık pişireceğiz ama bu pişirme tekniği zaten başlı başına mükemmel lezzeti yakalamanıza neden olabilir. Bir de o sunum sırasında alevlendirme yok mu? İşte o zaman evdekilerin kalbini kazandınız demektir. Şimdiden afiyet olsun, işte tarifimiz:

Malzemeleri;

Somon balığı,

1 adet limon,

2 adet defne yaprağı,

1 kg kaya tuzu, (tuzcularda var)

2 adet yumurta akı,

Alüminyum folyo.

Tuzda Somon Balığı Tarifi

Tuzda Somon Balığı Tarifi Yapılışı


Sponsorlu BağlantılarÖncelikle somonu her ne kadar temizletmiş, almış olsanız da bol sudan iyice geçirin, bir de bakın genelde balıkçılar atlar ama iç kaburga kemikleri arasına bir kan damarı var mı? Varsa bıçak iyi çizin, akıtın pis kanı ve iyice yıkayın. Somonumuz köşede beklerken harcımızın yapım aşamasına da geçebiliriz.

Bu aşamada tuzumuz yumurta akı ile yoğurulacak ama yoğurma aşamasında yumurta akı yetersiz gelmiş ise macunlaştırmak için azıcık su da ekleyebilirsiniz. Fırın tepsimizin üzerine tuzumuzun bir kısmını yayalım yağlı kağıt üzerinde. Balığımızı alalım tuzun üzerine ama içerisine limon ve defne yaprağını koyup aroma vermesi için öyle, üzerini de tuzla kapatalım şimdi 200 derece fırında, 2 saat kadar pişirelim.
Tuzun renginde meydana gelen pembele güzel haberlerin işaretçisidir. Sunumda genelde bir çakmak yakıp, mükemmel şovlar yaparlar çok acemi iseniz kendinizi yakmamaya özen göstermeniz gereklidir. Kırıldığı zaman tuzumuz içerisinden muhteşem lezzetli somon balığımız da çıkar ve yenilebilir demektir.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close