Tulumba Tatlısı Tarifi


Sponsorlu BağlantılarTulumba Tatlısı Tarifi

Malzemeleri:

3 su bardağı toz şeker,

2 yemek kaşığı limon suyu,

100 gram margarin,

Yeteri kadar tuz,

350 gram un, (2,5 silme su bardağı)

2 yemek kaşığı nişasta,

5 adet yumurta,

Kızartmak için sıvı yağ.

tulumba

Yapılışı:

Toz şekeri 4 su bardağı su ile kaynatın. Üzerinde oluşan köpükleri alıp 5 dakika daha kaynatmaya devam edin.

Limon suyunu ekleyip bir taşım daha kaynattıktan sonra ateşten alın. Bir tencerede margarini bir tutam tuz ve 2,5 su bardağı su ile kaynatın. Un ve nişastayı bir kerede dökün, ateşten alıp iyice ezin. Hiç topak kalmayınca yeniden ateşe koyup tahta kaşıkla ezerek hamur tencereye yapışmayan bir top haline gelinceye kadar pişirmeye devam edin. Tencerenin dibinde beyaz bir tabaka oluşunca ateşten alıp soğumaya bırakın.


Sponsorlu BağlantılarIlınmış olan hamura yumurtalardan birini katın, mutfak robotunda karıştırın. Yumurta tamamen karıştıktan sonra diğer yumurtayı ekleyip aynı şekilde karıştırın. Bu şekilde yumurtaları birer birer ekleyin. Krema kıvamında bir hamur elde edin. Krema sıkma torbasına tırtıllı uç takıp yağlı kağıdın üzerine arzu ettiğiniz uzunlukta tulumba tatlıları sıkın.

tulumba-1

Sıvı yağı hafifçe ılıtın. Tatlıların iyice kabarmaları için önce ılık yağa atılıp sonra kuvvetli ateşte kızartılmaları gerekir.

Yağlı kağıdı kızartma kabının üzerinde ters çevirerek kabın büyüklüğüne göre sıkışmadan kızaracak miktarda tatlıyı aynı anda yağa atın. Altın gibi kızarmalarını bekleyip kağıt havlu üzerine çıkarın.
Fazla yağım bu şekilde aldıktan sonra soğumuş olan şerbete atın.

Kızartma yağını ateşten alın. Biraz ılınmasını bekleyin ve kalan hamurlar bitene kadar aynı işlemi tekrar edin.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close