Testi Kebabı Tarifi


Sponsorlu BağlantılarTesti Kebabı Tarifi

Malzemeler:
1,5 kilo orta yağlı koyun eti
60 kadar ceviz büyüklüğünde soğan
2 kaşık yağ
Yarım kaşık salça
2 büyük domates
Yeterince tuz Üzerine kimyon, karabiber

Yapılışı:
1. Et kuşbaşı doğranır, yıkanır ve suyu süzülür.

2. Bir çömleğe (Bu yemeğe mahsus Burdur’da özel yapılmış çömlekler vardır, şöyle ki: Altları su testisi gibi, ağzı beş parmak kadar genişlikte olur) evvelâ et ve yağ konur. Yanmış mangal kömürünün ortasındaki kömürler yan taraflara alınmak üzere aralanır. Aralanan kısma testi oturtulur.

testi kebabi
Kömür közleri testinin etrafında testiye değecek şekilde kalır. Zaman zaman testinin iki kulpundan tutullarak içindeki etler silkelenmek suretiyle hareket ettirilir, bu, testinin içindeki etlerin eşit pişmesini sağlar.


Sponsorlu Bağlantılar3. Etlerin suyu çekilip, kavrulmaya başlamasıyle üzerine altmış kadar ayıklanmış soğan, salça, doğranmış domates ve tuz konur, karışması için silkelenir.

4. Testinin ağzı bir bezle bağlanır, etrafı hamurla sıvanır. Yine ateşe konur.

5. Ateşte (etrafı yanmış kömür, ortası küllü ateş üzerinde) elli altmış dakika kadar, zaman zaman silkelemek suretiyle pişirilir. Ateşten alınarak yirmi dakika kadar öylece bekletilir. Testinin hamurla sıvanan ağzı açılır, servis tabaklarına alınır, üzerine kimyon ve karabiber serpilir.

NOT: Bu testi kebabı odun yakılarak odun közleriyle de yapılabilir. Yaz aylarında bağlarda, bahçelerde yapılır. Pek nefis, hoş kokulu, leziz bir yemek olur.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close