Taze Naneli Kabak Salatası


Sponsorlu BağlantılarTaze Naneli Kabak Salatası
Malzemeler:
2 adet yeşil top kabak
1 adet yeşil elma
yarım bağ dereotu
1 adet taze soğan
150 gr çökelek
20 gr çörek otu (islerseniz)
Deniz tuzu
Taze çekilmiş karabiber
yarım adet limonun suyu
100 ml sirke
sızma zeytinyağı
taze naneli kabak salatası

Yapılışı:
Kabaklarla elmayı çok ince, yuvarlak halkalar halinde kesiyorum. Endüstriyel mutfak ortamındaysanız en ideali, dilimleme makinesinde zar kadar ince halkalar kesmektir. Evde de keskin bir bıçakla oldukça ince halkalar kesebilirsiniz. Kestiğim elma dilimlerini, kararmasını önlemek için limonlu suya koyuyorum.


Sponsorlu BağlantılarDereotlarını saplarından ayırarak ince ince kıyıyorum. Taze soğanı da ince ince kıyıp bir karıştırma kabında kabak, elma, dereolu, çökelek ve çörek otuyla harmanlıyorum. Önce sirke, sonra tuz, en son zeytinyağını gezdirip karıştırıyorum. İlk önce zeytinyağını koyarsanız salata sirkeyi çekmez.
Salatayı, büyük bir salata tabağının ortasına koyarak ya da uzun bir tabağa yayarak servis ediyorum.

Çökelek yerine erzincan tulumu, lor veya Ezine beyaz peyniri de kullanabilirsiniz. Erzincan tulumu tuzlu ve keskin aromalı olduğundan, salataya koyduğunuz tuz miktarına dikkat etmelisiniz.

Top kabak bulmanın zor olduğu dönemde uzun. açık yeşil kabakları uzunlamasına keserek de bu salatayı yapabilirsiniz. Yeşil ve sarı kabakları aynı anda kullanırsanız salatanız daha renkli olur.


Sponsorlu BağlantılarAdd Comment

yemek tarifleri