Anasayfa » Mezeler – Salatalar

Mezeler – Salatalar

Cibez Salatası

cibez-salatasi

Cibez Salatası Aslında cibez yabani ot değil. Karnabahar, lahana, brokoli gibi sebzeler satılmak üzere kesildikten sonra toprakta kalan kökleri sürgünler veriyor. İşte bu sürgünler toplanıyor, pazarlarda öbek öbek cins cins ot arasında kendi yerini alıyor. İzmirliler cibezi çok severler. Haşlama salatasını yaparlar. Ayvalık’taki adı ise “azma”. Cibeze kıyasla anlam olarak daha doğru yakıştırma bir isim. Ama cibez kulağa daha hoş ... Devamını Oku »

Zahter Salatası

zahter-salatasi

Zahter Salatası Zahter malum kekik ailesinden. Duyduğuma göre Ege Üniversitesi’nde bir araştırma yapılmış, 240 çeşit kekik türü tespit edilmiş. Aslında kekikler baharat olarak yemeklerde salatalarda kullanılıyor ama taze zahter, çıbriska gibi kekik türlerinin doğrudan doğruya salatası da yapılıyor. Ya boş verin zahteri nereden bulacağız, demeyin. (Sormak lazım tabii. Ayrıca da çıbriskayı Alaçatı pazarında bulabiliyorsunuz.) Taze zahteri veya tuzlanıp kavanozlara basılmış ... Devamını Oku »

Peynirli Çarliston Biberi

peynirli çarliston

Peynirli Çarliston Biberi Malzemeleri: 12 çarliston biber 5 kaşık zeytinyağı 150 gram beyaz peynir 150 gram biberli eski kaşar (rendelenmiş) 50 gram tulum peyniri 1 demet taze soğan (ince kıyılmış) 1 çorba kaşığı dereotu (ince kıyılmış) 2 çorba kaşığı süt İsteğe göre tuz ve karabiber Yapılışı: Çarliston biberleri ortadan yarıp tohumlarını çıkardıktan sonra yıkarız. Tuz, karabiber ekip kevgirde yarım saat ... Devamını Oku »

yemek tarifleri