Tarçınlı Cevizli Üzümlü Ekmek


Sponsorlu BağlantılarTarçınlı Cevizli Üzümlü Ekmek

Kuzey yarı kürede, sonbahar ekinoksunda (yani geceyle gündüz eşitlendiği günde] düzenlenen pek çok festival var. Bu festivallerin kökeni tek tanrılı dinlerden önceki döneme kadar gidiyor. Toprağın verdiği armağanlara
teşekkür edilen bu törenlerde tanrı ve tanrıçaların kış aylarında da insanların yanında olması için onlara hediyeler veriliyor, adaklar adanıyor. Kuzey yar ıkürede sonbahar ekinoksu 21 -24 Eylül günleri arasında gerçekleşiyor. (Güneyde ise 20-23 Mart günlerine denk geliyor.) Eski dönemlerdeki anlamlarını yitirse de, günümüzde de paganizmi benimseyen kişiler doğadaki değişimleri kutlamayı sürdürüyor. Çeşitli kültürlerde sonbahar ekinoksu günlerine denk gelen festivaller var. Bunlardan biri Mabon. Kışın yenecek tüm ürünlerin hasadı bittiğinde, kış soğukları gelmeden kutlanan bu festivale has ürünler buğday, mısır, elma, balkabağı, kuru yapraklar… Festivalin baskın renkleri ise turuncu, kırmızı, sarı,kahverengi…

Malzemeleri:
– 2 su bardağı böreklik un
– 1 su bardağı tam un
– 1 su bardağı ılık su
– 1 tatlı kaşığı hazır maya
– 1/2 su bardağı kuru üzüm
– 1/2 su bardağı irice dövülmüş ceviz
– 1 tatlı kasığı tarçın
– 2 çorba kaşığı bal veya toz şeker
– bir tutam tuz
(10-12 adet minik ekmek)
tarcinli-uzumlu-kek

Yapılışı: Unları büyükçe bir kaba eleyin. Tuz, bal, tarçın ve mayayı ekleyip elinizle karıştırın. Suyu koyun, yoğurmaya başlayın. Elle şekil verilebilecek bir kıvamda olması gerekir. Suyu fazla gelirse biraz daha un ekleyebilirsiniz. Hamur elinize yapışmayacak kıvama gelecek. Yoğurma işleminin sonuna doğru kuru üzüm ve cevizi de ekleyin, biraz daha yoğurun.

Üzerine temiz bir bez örtüp oda sıcaklığında yarım saat bekletin. Unlanmış bir tezgâha aldığınız hamuru 12 parçaya bölün. Hafif unlayarak ufak somunlar yapın. Yağlı kağıt yaydığınız tepsiye aralıklı olarak yerleştirin. Yarım saat daha kabarması gerek. Sona doğru fırınınızı 180 dereceye ısıtın.

Ekmek lerin üzerine keskin bir bıçakla büyük bir artı çizin ve ekmekleri fırına koyun. Üzerleri kızarana kadar (25-30 dakika) pişirin. (Bu ekmekler hem kahvaltıda hem çay saatinde yenebilir.)


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close