Tahinli Lahana Sarması


Sponsorlu BağlantılarTahinli Lahana Sarması

Malzemeleri:
1 adet küçük boy lahana
1/2 çay bardağı kırmızı mercimek
1 çay bardağı haşlanmış nohut
1 çay bardağı ince bulgur
1 orta boy soğan
Tuz, kırmızıbiber, kimyon
1 yemek kaşığı salça

Sos için:

7 diş sarımsak
1 limonun suyu
1 çay bardağı tahin
1 çay bardağı su
Tuz

Yapılışı:

1. Önce, sarma çıkarabileceğiniz küçük bir lahana alın. Lahananın yapraklarını ayırın. En dışa gelen yapraklarını sarma pişireceğiniz tencerenin altına açın. Uygun bir tencereye 2 litre kadar kaynar su koyup, lahana yapraklarını birkaç dakika bastırarak haşlayın. Haşladığınız yaprakları uygun bir süzgece alın. Hepsi bittikten sonra lahanaları alacak büyüklükte bir doğrama tahtası alın ve lahana yapraklarının kalın kısımlarını çıkarıp, sarmaya uygun hale getirin. Küçük bir lahanadan 35 sarma çıkması lazım. Bir tarafta bekletin.

tahinli lahana sarmasi


Sponsorlu Bağlantılar2. Siz lahana yapraklarıyla uğraşırken kırmızı mercimeği küçük bir tencerede üzerini iki parmak geçen suyla 20 dakika pişirin. Bu arada nohutun kabuklarını soyun.

3. İnce bulguru uygun bir kaba koyun. Üzerine pişmiş mercimeği sıcak sıcak ilave edin. Karıştırın. Sonra soyulmuş nohutları katıp yine karıştırın.

4. Şimdi, soğanı soyup, incecik doğrayın. Bulgurun durduğu kabın üzerine koyun. Soğanın üzerine tuzu, biberi ve kimyonu koyun. Bir tarafına da bir kaşık salçayı yerleştirin. Soğanı tuzla ovup, salçayı karıştırın. Sonra hepsini birbiriyle güzelce yoğurun. Tuzunu tamamlayın. Şimdi, her lahana parçasına yaklaşık 1 tatlı kaşığı olacak şekilde sarmayı sarın. Muntazam şekilde dizin. Üzerine sıcak su veya lahanayı haşladığınız suyu, iki parmak geçecek şekilde koyun, biraz da tuz atın. En üste bir tabak kapatın. Bu sarmayı 20-22 dakika pişirin.

5. Bu arada sarımsakları soyun, varsa filizlenmiş orta kısımlarını çıkarın. Tercihen tahta bir dövecekte tuzla beraber dövün. Bir limonun suyunu sıkın. 1 çay bardağı tahini bir sos kabına koyun. Üzerine sarımsakları koyup karıştırın. Bu arada tahini ölçtüğünüz bardağa tahin miktarı kadar soğuk su koyun. Tahin ve sarımsağın üzerine limonu dökün. Tahin hemen sertleşecektir. Şimdi hazırladığınız suyu yavaş yavaş karıştırarak sosa yedirin. Daha doğrusu tahini inceltin.

6. Bu arada sarmalar pişmiştir. Tencerenin kapağını azıcık aralayarak suyunu süzün ki pişmeye devam etmesin. Sarmayı tabaklara dağıtın, yerken üzerlerine tahinli sosu dökün. Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close