Anasayfa » Yemek Tarifleri » Suşi Nasıl Yapılır?

Suşi Nasıl Yapılır?

Suşi Nasıl Yapılır?Suşi Nasıl Yapılır?

Malzemeleri:– 500 gram kaliteli sığır kontrnuar
– Yeteri kadar tuz ve taze çekilmiş kırmızı toz biber
– 1 küçük acı biber, kurutulmuş ve ufalanmış
– 1 portakal kabuğu
– Bir avuç taze mercanköşk ya da yaprakları kopartılmış
– Taze keklikotu
– 1 limonun suyu saf sızma
– Bir miktar zeytinyağı

Yapılışı: Etinizin sinirleri alınmış olmalı, ama hâlâ varsa sinirleri bıçakla çıkann ve sonrasında dilimleyip ince ince doğrayın. Şimdi onu dövebilirsiniz! Çekice benzer et dövücünüz varsa bu kullanılacak en iyi şeydir, yoksa küçük ve ağır bir şey edinin. Birkaç dakika boyunca kıyma görünümü alana kadar eti dövün.

Tam bu noktada Dario’nun etin üzerine acı biber, yanm portakal kabuğu, mercanköşk ve bir miktar tuzla toz biber serptiğini fark ettim. Sonra eti tüm tatların birbirine geçmesi için biraz daha dövdü, on saniye kadar kıyıp yanlardan ortaya getınp karıştırdı ve baharatını kontrol edip bir tabağa yerleştirdi.

Eti tabağa yaydıktan sonra üzerine bir limonun suyunu sıkın ve saf sızma zeytinyağı gezdirin. Servis etmeden önce geri kalan mercanköşk ve portakal kabuklarım serpin, yemek çubuklarım kullanarak brusehette ile yiyin.

Bir yorum

  1. Geribildirim: tuğçe ceylan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

yemek tarifleri