Susamlı Tavuk Sarma Tarifi


Sponsorlu BağlantılarSusamlı Tavuk Sarma Tarifi

Kullanılacak Malzemeler

5-6 tane dövülmüş tavuk fileto

2 tane sivri biber

2 tane kırmızı kapya biberi

Kırmızı toz biber

Tuz

250 gram kaşar peyniri

Üzerine;

1 yumurtanın akı

Yarım su bardağı ölçüde susam

tavuk-sarma

Susamlı Tavuk Sarma Hazırlanışı

Susamlı tavuk sarma tarifimizin hazırlanışı için öncelikle biberleri güzelce yıkayın ve kısa bir süreliğine süzülmeleri için bırakın. Süzüldükten sonra ikiye böldüğünüz biberlerin çekirdeklerini iyice temizleyin ve jülyen yani ince uzun olacak şekilde doğrayın.

Kaşar peynirini rendeleyin ya da arzu ederseniz ince ince dilimler halinde susamlı tavuk sarma tarifinde kullanabilirsiniz.

Bir tepsinin üzerine tavuk filetoları dizin ve üstlerine eşit miktarda kırmızı toz biber ve tuz serpin. Daha sonra tavuk filetoların üstlerine yine eşit miktarlarda kaşar peyniri ve biberleri koyun. Bir ucundan başlayarak tavuk filetoları rulo olacak şekilde sıkıca sarın. Tavuk filetoların açılmalarını önlemek için bitiş yerlerine bir ya da iki tane kürdan saplayabilirsiniz.

Rulo şeklinde sardığınız tavuk filetoları ilk olarak yumurta akına sonrasında ise susama bulayıp yağlı kağıt serdiğiniz bir borcam ya da tepsi üzerine yerleştirin.

Hazırladığınız susamlı tavuk sarmaları, önceden ısıttığınız 180 derecelik fırında pişmeye bırakın. Pişme süresi yaklaşık 25-30 dakika kadardır. Pişirdiğiniz tavuk sarmaları fırından aldıktan sonra sıcak haldeyken dilimleyin ve servise sunun. Bu ölçüler ile 4-5 kişilik susamlı tavuk sarma yapılabilir. Tavuk fileto adedini ve malzemelerin miktarını arttırarak hazırlanacak kişi sayısını da istediğiniz kadar artırabilirsiniz.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close