Söğütlü Pidesi


Sponsorlu BağlantılarSöğütlü Pidesi

Malzemeler:

hamuru için:

Yaklaşık 3-4 su bardağı un

1 su bardağı su

yarım  çay kaşığı karbonat

Tuz

harcı için:
2 su bardağı yoğurt

1 yumurta

1 çay bardağı zeytinyağı

Bir tutam karbonat

Tuz

Ayrıca:

1 ,5 su bardağı ekşimik veya
ufalanmış beyaz peynir

2 çorba kaşığı tereyağı

yarım  çay bardağı kaymak
(sıvı halde)

Bir avuç çörek otu
söğütlü pidesi

Yapılışı:
İlk olarak 2 su bardağı unu yoğurma kabına güzelce  eleyin. Daha sonra  1 su bardağı su, karbonat ve tuz ile yoğurun. Yoğurduğunuz hamuru 8 eşit  bezeye bölün.  Arkasından her bir bezeyi altına üstüne bol un serperek kuvvetlice tekrar yoğurun. Bezeler bu ikinci yoğurma da  iyice özlenmiş olacak.

Geniş bir yere  temiz bir çarşaf serin. Daha sonra  bezeleri mutfak tezgahı üzerinde büyükçe bir yufka elde edene kadar güzelce  açın. Açtığınız yufkaları çarşafın üzerine serip hafif kurumaya bırakın. Tüm yufkaları açtığınızda fırını 200 (turbo 180) derecede ısıtın. Yoğurtlu harç için gereken tüm malzemeyi karıştırın. Açtığınız yufkalardan birini mutfak tezgahı üzerine alın.

Arkasından  üzerine ufalanmış peynir serpiştirin. Yoğurtlu karışımdan 1 çorba kaşığı kadar güzelce  gezdirin. Yufkanın karşılıklı iki kenarını ortaya doğru kapatarak ince uzun bir dikdörtgen elde edin. Bu yufkayı fazla bastırmadan, hafifçe büzdürün.

Daha sonra bıçakla el genişliğinde parçalara bölün. Bu parçaları yan yana orta boy bir tepsiye dizin. Tüm yufkaları bu şekilde tepsiye yerleştirdikten sonra ayrılan yoğurtlu harcı üstüne iyice  gezdirin. Aralara tereyağı ve kaymak koyun. Çörek otu serpiştirin. Yaklaşık  30 dakika kadar  üzeri  pembeleşinceye kadar pişirin.

Afiyet olsun…


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close