Semizotu Yatağında Palamut Tarifi


Sponsorlu BağlantılarSemizotu Yatağında Palamut Tarifi

Karadeniz-İstanbul Boğazı-Marmara çizgisinde mutlu koloniler halinde yaşadıklarını söylediği palamutiçin 21 Ekim’de Karadeniz’der Marmara’ya geçişin başladığın ve bu göçün Kasım sonuna kadar Akdeniz’e doğru devam ettiğin aktarır ve şöyle der: “Temmuz sonunda sardalya büyüklüğünde olan palamutlar.

Ağustos ortalarında kolyoz iriliğine gelip çifti beş yüz gramın altında bir ağırlığa eriştiklerinde ‘kestane palamudu’ diye adlandırılırlar. Aynı balıkların bir çiftinin ağırlığı yedi yüz elli gram çizgisine eriştiğinde ‘çingene palamudu’ ismini alırlar. Bir yaşındayken, 1,5 kilogramlık ergin bir palamut olmuşlardır artık. İki yaşında (3-5 kg) torik üç yaşında ‘sivri torik’ haline gelirler.” Türk denizlerinde yetişen toriğin tadını palamuta üstün tutan Olcay Sönmez, her iki balık için de en lezzetli pişirme yönteminin en doğal pişirmeyle elde edilen olduğunu söyler.

Romalıların incir veya kara lahana yaprağına sarıp sıcak küle gömerek pişirdikleri palamut için size yanda Girit usulü semizotlu bir tarif önereceğim. Mutlaka deneyin, çok beğeneceksiniz.

Malzemeleri: – 4 adet iri dilim palamut
– 1/4 su bardağı zeytinyağı
– 1 ufak doğranmış soğan
– 1 diş doğranmış sarmısak
– 250 gram ufak doğranmış domates
– Yarım kilogram doğranmış semizotu
– Yeteri kadar tuz ve taze çekilmiş karabiber
Semizotu Yatağında Palamut Tarifi

Yapılışı: Dilimlenmiş palamutları yıkayın ve genişçe bir tencerede, zeytinyağında her iki tarafını da hafifçe kızartın.

Palamutları bir tabağa alıp tenceredeki yağda soğanı birkaç dakika kavurduktan sonra sarmısak, domates ve semiz otlarını ekleyin, ortalarında yerler açıp balıkları yerleştirin, tuz ve biber ekleyin, kapağı kapalı olarak 10 dakika pişirdikten sonra servis edin.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close