Sebzeli Ezogelin Çorbası Tarifi


Sponsorlu BağlantılarSebzeli Ezogelin Çorbası Tarifi

Çorbalar, her zaman sofranın başlangıcı olarak bilinir. Bütün çorba çeşitlerinin çok sevildiğini söylemek mümkündür. Aynı zamanda bütün çorba çeşitlerinin çok fazla vitamin içerdiği bilinir. Bu yüzden gelişme çağındaki çocuklara sürekli çorbalar yapılır ve yedirilir. Bu yapılırken dikkat edilen ögelerden biri de çorbanın içerisinde sebzenin olmasıdır. Çünkü sebzeler ile baklagiller birleşince ortaya muhteşem bir vitamin deposu çıkar. Sadece çocuklar değil, büyükler de çorbayı sevmektedir. Soğuk günlerin kurtarıcısı olarak sayılan çorbalardan biri de sebzeli ezogelin çorbası tarifidir. Ezogelin çorbasının harika olduğunu söylemek kesindir. Üzerine sebze eklendiğinde tarif olduğundan daha lezzetli olmaktadır.

Sebzeli Ezogelin Çorbası Tarifinin Malzemeleri Nelerdir?

1 kahve fincanı pirinç,

1 kahve fincanı bulgur,

1 kahve fincanı kırmızı mercimek,

1 tane kabak,

1 tane havuç,

1 tane patates,

1 tane kuru soğan,

Tuz,

Karabiber,

Zeytinyağı,

3 litre sıcak su.

Üzerine;

2 çorba kaşığı tereyağ,

1 çay kaşığı kadar kuru nane,

Bir çimdik kırmızı toz biber.

sebzeli ezogelin

Sebzeli Ezogelin Çorbası Yapılışı Nasıldır?

Öncelikle pirinç, kırmızı mercimek ve bulgur yıkanır ve suyu süzülür. Havuç, kabak, kuru soğan ve patates yıkanarak küp küp doğranır. Zeytinyağı ile soğan iyice kavrulur. Pembeleşen soğanlara kabak, patates ve havuç eklenir ve 5 dakika kavrulur.

Daha sonra bulgur, kırmızı mercimek, pirinç, tuz, karabiber ve sıcak su eklenerek kısık ateş üzerinde pişirilir. Bakliyatlar yumuşayınca çorba blenderden geçirilir. Ardından üzeri için tereyağı bir tava içinde eritilir.

Ardından nane eklenir ve kavrulur. Ocaktan alınan karışıma toz biber eklenir ve karıştırılır. Kaselere konan çorbaya tereyağlı karışım az bir şekilde dökülür. Bu şekilde hazırlanan çorba yenmeye hazır şekle gelmiş olacaktır. Afiyet olsun…


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close