Saç Kavurma (Tavuk Sote) Tarifi


Sponsorlu BağlantılarSaç Kavurma (Tavuk Sote) Tarifi

Tavuk göğüsü neden her zaman sert olur bilir misiniz? Çünkü içerisindeki suyu nerede ise tamamen salar da o sebeple. Bu nedenle muhakkak olarak ince de doğransa tavukgöğüslerimiz mühürlenme yaşaması için çok kızgın yağa alınmalı ve piştiği anda da çekilmelidir. Soteleme süresini uzatmak beyaz ette özellikle etin sertleşmesine neden olur.

Malzemeler;

1 kilo tavuk göğsü

5-6 adet çarliston biber

3-4 adet kırmızı biber

Tereyağ ve sıvı yağ

5-10 adet çeri domates

Saç Kavurma (Tavuk Sote) Tarifi

Saç Kavurma (Tavuk Sote) Tarifi Yapılışı

Hiçbir saç kavurmada aslında sebzeler ile et aynı anda sotelenmez. Öncelikle tavuklarımızı tencere içerisine sıvı yağ ile alalım, çok az tereyağımızı da ekleyelim ve yağ kızdığında jülyen doğranan tavukgöğüslerimizi harmanlayalım.

Önce suyunu salacak, tamamen suyunu çekmeden yağ meydana yeniden çıktığı anda ocaktan alalım. Kendisi tavanın da ısısı ile kuruyacaktır, çok kurutur isek içini çekme aşamasında sertleşir etimiz.

Daha sonra başka bir tavada kızdırılan yağda sebzelerimiz kurudan, suluya doğru ( en son domates gelecek ve domates de tamamen erimeyecek şekilde ) kızartılır. Servis tabağına alınan tavuk sotemizin üzerine sebzeler gezdirilir. Dilenirse yanında çoban salata ile de servis edilebilir.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close