Pirzola ve Patates Tarifi


Sponsorlu BağlantılarPirzola ve Patates Tarifi 

Malzemeleri:

4 adet pirzola,

4 adet orta boy patates,

1-2 tutam tuz ,

1-2 tutam kekik,

1 fiske karabiber,

2 yemek kaşığı sıvı yağ, (ayçiçeği yağı) (Patatesler için fazladan 1-2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı hazır bulundurmanda fayda var)

kuzu-pirzola

Yapılışı;

Patatesleri soyup yıkadıktan sonra rendeleyin. Rendelenmiş patatesleri temiz bir mutfak havlusunun ortasına yerleştir ve havluyu sıkarak fazla suyunu alın. Şimdi de patates rendesini tekrar bir karıştırma kabına alın ve tuzunu, biberini ekleyerek karıştırın.


Sponsorlu BağlantılarTavaya sıvı yağı ekleyerek kızdırın. Pirzolaya tavaya alın önlü arkalı kızarın. Her iki yüzünü 1-2 dakika kızarttıktan sonra bir tabak içerisine yaydığınız alüminyum folyonun içine yerleştir. Pirzolaları bu folyo ile iyice sarıp sarmala ki buharı dışarıya sızmasın.

Rendelediğin patatesleri küçük öbekler şeklinde kızgın tavaya yayın. Bunu yapmadan önce tavada biraz yağ kaldığından emin olun. Kalmadıysa biraz yağ ekleyin ve ısınmasını bekleyin. Patates öbeklerinin üzerine tahta bir spatula ile hafifçe bastırın. Altı biraz kızarmaya başladığında çevirin. Şimdi ocağı biraz kısın ve yavaşça kızarmaya bırakın.

Patates pufları piştikten sonra tabağa alın. Pirzolaları folyodan çıkartın ve üzerilerine tuz ve kekik serptikten sonra patates puflarının yanına yerleştirin. İstersen tabağa almadan önce son bir kez sıcak tavada çevirebilirsiniz. Folyoda artan et suyu varsa pirzolaların üzerinde gezdirebilirsin.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close