Piruhi Tarifi


Sponsorlu BağlantılarPiruhi Tarifi

Malzemeleri:
-150 gr. tereyağı (1,5 çorba kş.)
– 250 mi. yoğurt
– 5 diş sarımsak (hava nda dövü im üş).
Harcı için:
– 45 gr. tereyağı (1/2 çorba kş.)
– 250 gr. soğan (ince kıyılmış), (3 orta boy)
-300 gr. kuzu kıyması.
 Hamura için:
– 2 adet yumurta
– 250 mi. soda (1 su bardağı)
– tuz
– 500 gr. un (4 su bardağı).
Piruhi Tarifi
Piruhi Yapılışı:
1. Harcı hazırlamak için tereyağını tavada erilin. Yağ kızınca soğanı içinde pembeleşinceye kadar kavurun, Kavrulmuş soğanı kıymaya katıp, karıştırarak harcı tamamlayın.
2. Yumurtaları bir yoğurma kabının içine kırıp, sodayla birlikte çırpın. Tuzu ve unu katıp yoğurarak, yumuşak ve pürüzsüz bir hamur hazırlayın. Hamuru dört topağa ayırıp yuvarlayın ve tınlayın. Her bir topağı yufka inceliğinde açıp, 4 cm.’lik karelere bölün,


Sponsorlu Bağlantılar3- Hazırladığınız kıymalı harçtan fındık büyüklüğünde parçalar alarak karelerin ortalarına yerleştirin. Karenin bir ucunu diğerine birleştirip muska biçiminde kapatın ve kenarlarını bastırın, Bütün hamurları bu biçimde hazırlayıp tepsiye dizin.

4. Tencerede bol tuzlu su kaynatıp, piruhileri içine atın. Ara sıra karıştırarak 10 dakika haşlayın, Süzdürerek sudan alıp. bir sahana yerleştirin.

5. Tereyağını tavada kızdırın. Yoğurdu dövülmüş sarımsak ile çırpın. Kızgın yağı sahandaki piruhilerin üzerlerine gezdiririn ve yanında sarımsaklı yoğurt ile servis yapın.

Not: Piruhilerin içi, kıymalı harç yerine, peynir ve ince kıyılmış maydanozun ezilerek karıştırılmasından oluşan peynirli harç ile de doldurulabilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close