Peynirli Ispanaklı Lazanya Tarifi


Sponsorlu BağlantılarPeynirli Ispanaklı Lazanya Tarifi

MALZEMELERİ:

Ispanak yarım kilo

Yarım yağlı beyaz peynir 250 gr.

Lazanyada kullanılan yaprak şeklindeki makarnalardan 1 paket

1 adet kuru soğan orta boy

Sarımsak

Karabiber, tuz birer çay kaşığı

Süt 5 su bardağı

Margarin

Un 100 gram

Yarım litre kadar et suyu ya da hazır bulyon
peynirli ispanakli lazanya
YAPILIŞI:
Peynirli ve ıspanaklı lazanya için ıspanakları iyice yıkamak ile başlayın. Ispanak toprak çok tutan bir sebze olduğundan bir süre suda da bekletin.

Temizlenen ıspanakları ince ince doğrayın. Soğanları küp şekline ufak ufak doğradıktan sonra sarımsaklarla beraber hafif ateşte bir iki dakika çevirin. Üzerine doğranan ıspanakları alıp ara sıra çevirerek pişirmeye bırakın. Pişen malzemelerin üstüne biber ve tuzu serpin. Pişen ıspanakları ateşten alıp soğuması için kenara bırakın.

Lazanyanın beşamel sosu için bir tavada margarini eritip iyice kızmasını sağlıyoruz. Kızan margarine unu ekleyip kavurmaya başlıyoruz kavrulan malzemenin içine sütü karıştırarak ekliyoruz.

Bir yandan da et suyunu koyuyoruz. Beşamel sosta önemli olan nokta sosun topaklanmamasıdır. Bunun için sütü yavaş koymak ve sürekli karıştırmak çok önemli.

Bir fırın tepsisinin en alt tabanına sosu sürüyoruz, sosun üstüne ıspanak harcından ekliyoruz ve peynir koyuyoruz. Sonra lazanyalardan üstüne kapatacak şekilde yerleştiriyoruz. Bu işlemi aynı sıra ile malzemeler bitene kadar yapıyoruz. En son 180 dereceye gelmiş fırına malzemeleri koyup pişmeye yakın kaşar koyup bir iki dakikada fırında bekletiyoruz.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri