Patlıcan Kebabı Yapılışı


Sponsorlu BağlantılarPatlıcan Kebabı Yapılışı

Bu yemeğimizi ister evinizde fırında, isterseniz mangalda veya mahalle fırınlarında rahatlıkla yapabilirsiniz. Çok lezzetli olduğu gibi görünümüyle de sizlere kusursuz bir lezzet sunacaktır. Oldukça basit ve kaliteli bir yemek tarifi olan bu yemek yine Gaziantep yöresinin özel yemekleri arasında yerini almıştır. Lavaş ekmek ve ayran ile servis edilerek yenmesi uygundur.

Malzemeleri:

3 kilogram uzun patlıcan,

1 kilogram yağlı kıyma,

1 kilogram yeşil ve kırmızıbiber, (Kapya)

1 kilogram domates,

Karabiber,

Tuz ve bir diş sarımsak,

Alüminyum Tepsi.

patlican-kebabi

 

Yapılışı:

Patlıcanlarımızı üç eşit parçaya ayırıyoruz. Tepsimize sırası ile dizmek için öncelikli olarak kıymamızı hazırlamamız gerekecektir. Kıymalarımızın hazırlanmasının ardından tepsiye özel bir dizilim ile hazırlık yapacağız. Patlıcanlarımızın aralarına hazırlamış olduğumuz kıymalarımızı yerleştireceğiz. Kıymanın hazırlanması ise bir diş sarımsak, tuz ve kıyma ile karabiberi bir arada yoğuruyoruz. Bu şeklide hazırlanacaktır.

Patlıcanlarımızın bir arada kullanılması için uygulanması gereken yöntem bir patlıcan bir et dizilimi şeklinde olacaktır. Bu arada patlıcanlarımızı kesinlikle soymuyoruz.

Etimiz ise patlıcanların yarısı büyüklüğünde olacaktır. Patlıcanlarımızın hazırlanması ve dizilimi sonrasında ortasında boşluk bir kısım bırakın. Bu kısma domates, kırmızı ve yeşilbiberlerimizi doğrayarak eklemeliyiz. Ortasında rengârenk bir görüntü oluşturuyoruz. Bununla son derece özel bir yemeğin hazırlığını yapıyoruz.

Tepsimiz hazırlandıktan sonra ortasına bir çay bardağı kadar bir su koyabiliriz. Bununla birlikte fırına koyarak pişmesini bekliyoruz. Çıkan yemeğimizi, patlıcanlarını kabuğundan soyarak, lavaşın arasına dizip üzerine etinde ve uygun olan domates veya biberleri dürüm ederek yiyebilirsiniz. Patlıcan kebabı hazır.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri