Palamut Izgara Tarifi


Sponsorlu BağlantılarPalamut Izgara Tarifi

Eylül-Ekim- Kasım aylarında palamut bolca bulunur ve en lezzetli dönemleridir. Balık sezonu açılınca ilk çıkan lezzetli balıklardandır. Palamudun tavası, buğulaması ve fırında da olabilir. Fakat en lezzetli olanı ızgarada pişendir. Zeytinyağında marine ederek lezzetlendirirseniz daha çok tat alırsınız.

Malzemeleri;

1 adet palamut balığı,

1 çay bardağı zeytinyağı,

Tane karabiber,

Defne yaprağı,

Limon dilimleri,

Sarımsak,

Tuz.

palamut-baligi

Yapılışı :


Sponsorlu BağlantılarPalamutları iyice temizleyin. İstersen yuvarlak kestirin. İster filetosunu çıkarın isterseniz içini temizleyin komple ızgaraya koyun. Bunun çok fazla önemi yoktur. Sizin isteğinize kalmıştır.

Palamut balıklarını iyice temizleyin. Sudan geçirerek yıkayın ve suyunu süzün. Zeytinyağına tuz ilave edin. Taze karabiber çekin. Limon dilimlerini de ilave edin. Sarımsakları ince doğrayarak koyun. Defne yaprağı ile birlikte palamut balıklarını hazırladığımız sosa koyarak ovarak yedirin. 10 dakika da dinlendirin.

Balıkları dilimlemezseniz üzerine birkaç çizik atmalısınız. İçerisine de defne yaprağı eklemelisiniz. Izgarayı yakın ve ızgara teline palamut balıklarını koyun. Balığın tek tarafı pişince diğer tarafını çevirin. Koyar koymaz hemen çevirirseniz balık tele yapışır. Bu pişirme esnasına dikkat edin.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close