Oktay Usta İçli Köfte


Sponsorlu BağlantılarOktay Usta İçli Köfte 

Malzemeler:

İçi için
400 gr dana kıyma
100 gr kuzu kıyma
2 orta boy kuru soğan (300 gr)
100 gr tereyağı
100 gr ceviz içi
6-7 dal maydanoz
Tuz, karabiber, pul biber
Dışı için
500 gr ince bulgur
2 orta boy haşlanmış patates
1 adet yumurta
1 tatlı kaşığı tuz
Kızartmak için
400 ml sıvı yağ
içli köfteYapılışı:

iç Harç:
Orta boy bir tencere içine kıymalar ve tereyağı konulup 5 – 6 dakika kavrulur. Sonra soğanlar küp küp doğranıp, kavrulan kıymaya eklenip önce 1 dakika hızlı ateşte sonra kısık ateşte soğanlar yok olana kadar kavrulur.


Sponsorlu BağlantılarSonra biber ve domates salçası eklenip bir iki dakika daha kavrulup ocaktan alınır. Hazırladığımız iç soğuduktan sonra orta boy büyüklükte doğranmış cevizler ve ince kıyılmış maydanoz eklenip bir saat bir kenarda ağzı kapalı şekilde bekletilir.

Dış Harç:
Bulgur bir kase içine alınıp iki bardak sıcak su ilave edilir, birkaç dakika bulgurun kabarması beklenir. Sonra üzerine patatesler rendelenir, tuz ilave edilip iyice yoğrulur.

Hamur kıvamına gelmiş bulgur ve patates harcının üstüne yumurta kırılıp 1 -2 dakika daha yoğrulur. Sonra önce yumurta şekli verilip sonra işaret parmağımızla içi açılıp daha önce hazırladığımız kıymalı harçtan doldurulup ağız kısmı kapatılır.

Bu işleme harçlar bitene kadar devam edilir, Köfteler bir tepsiye dizilir. Sonra kızdırılmış sıvı yağda dikkatlice kızartılır.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close