Nohutlu Yarma Aşı Çorbası


Sponsorlu BağlantılarNohutlu Yarma Aşı Çorbası

Osmanlıdan kalan geleneksel yemeklerden bir tanesidir, nohutlu yarma aşı. Siz de muhakkak duymuşunuzdur domatesin Osmanlı’ya geç dönemde gelişinin hikayesini. Bu sebeple özellikle terbiyeli ve yoğurda dayalı tüm yemeklerin Osmanlı’dan kalan yemekler olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Malzemeleri;

1 su bardağı yoğurt,

2. 5 yemek kaşığı dolusu un,

1 yemek kaşığı pirinç unu,

1 su bardağı haşlanmış nohut,

Yarım su bardağı buğday yarma, (dövme)

7-8 bardak su,

Tuz,

Üzeri için;

Sıvı yağ ya da tereyağı,

nane.

Nohutlu Yarma Aşı


Sponsorlu BağlantılarNohutlu Yarma Aşı Tarifi Yapılışı;

Yarmamız eğer haşlanmış değilse haşlayın ama genelde yoğurt, un ve su karışımı ile kaynatırlar. Lakin bu aşamada dibine tutma tehlikesi olduğundan sürekli karıştırmak gerekir.

Hem yarmanın kaynama suyunu kaybetmemek hem de sürekli karıştırmak zorunda kalmamak için terbiye usulü yoğurt ve unu sonradan özeyerek karıştırabilirsiniz. Yoğurdun kesilmemesi için bu aşamada muhakkak öncesinde sıcak su ile ılıtmayı unutmayın.

Haşlanmış nohutlar bu aşamada eklenir ve beraberinde 15 dakika kısık ateşte, sürekli karıştırılarak pişirilir. 15 dakika kadar daha pişeceği için nohutları haşlama aşamasında azıcık diri bırakmakta fayda var.

Artık nohutlu yarma aşımız hazır, ocağın altını kapatıp bu aşamada tuzumuzu ekler nanemizi yakar ve servis ederiz. Tuz aşı keseceğinden son aşamada eklenir lakin manda yoğurdu normal yoğurda göre çok daha zor kesilir, manda yoğurdu kullanırsanız hiç kesilme tehlikesi olmadan yemeğinizi pişirebilirsiniz.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close