Nohutlu Ve Kuru Meyveli Pilav


Sponsorlu BağlantılarNohutlu Ve Kuru Meyveli Pilav

Malzemeler:

1 adet havuç

3 su bardağı baldo pirinç

1 su bardağı haşlanmış nohut

10 adet kuru kayısı

yarım su bardağı kuru üzüm

2 yemek kaşığı kuş üzümü

4 yemek kaşığı Ayçiçek yağı

3 yemek kaşığı tereyağı

sıcak su

tuz

karabiber

tarçın

Üzeri için:

kıyılmış dereotu

kuş üzümü

 

nohutlu ve kuru meyveli pilav

Yapılışı:


Sponsorlu Bağlantılarİlk olarak pirincimizi yıkayıp güzelce süzüyoruz. Daha sonra havucumuzu iyice temizleyip küp şeklinde doğruyoruz. Arkasından kayısılarımızı dörde bölüyoruz. Kayısılarımızı, kuş üzümümüzü , kuru üzümümüzü ayrı ayrı kaplara alıyoruz ve üzerlerine ılık su ilave ediyoruz 15 dk kadar bekletiyoruz. Daha sonra sularını süzüyoruz. Arkasından tereyağımızı ve Ayçiçek yağımızı tencerede eritip havucumuzu soteliyoruz.

Pirincimizi ekleyip rengi şeffaflaşana kadar karıştırarak güzelce kavuruyoruz. Daha sonra haşlanmış nohutumuzu kuru kayısımızı , kuru üzümümüzü, kuş üzümümüzü, tarçın , karabiber ve tuzumuzu ilave ediyoruz. Daha sonra tüm malzemelerin üzerine 1 parmak geçecek kadar sıcak su ekliyoruz ve güzelce karıştırıyoruz. Su kaynayana kadar orta kaynadıktan sonra da kısık ateşte suyunu iyice çekene kadar pişiriyoruz. Pilavımızı 10 dakika kadar demlendiriyoruz. Daha sonra baton bir kek kalıbını ıslatıyoruz. Daha sonra pilavımızı içine bastırarak iyice yayıyoruz. Ters çevirerek servis tabağına çıkarıyoruz.

En son olarak kıyılmış dereotu ve 10 dakika sıcak suda bekletilmiş kuş üzümünü karıştırıyoruz. Pilavımızın üzerini süsledikten sonra servis yapıyoruz.

Afiyet olsun…

 


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close