Nohut Salatası Tarifi


Sponsorlu BağlantılarNohut Salatası Tarifi

Salatalar aslında son dönemlerde öğün olarak kabul edilse de bence hiçbir zaman öğün olamazlar eğer bu tarifini verdiğimiz nohut salatası gibi içerisinde nohut gibi temel besleyici tahıllardan bir tanesi ana malzeme olarak yer almıyorsa.

Malzemeleri;

2 kase haşlanmış nohut

Yarım demet maydanoz

Bir tutam dereotu

1 adet mor soğan

1 tatlı kaşığı pul biber

1 çay kaşığı sumak

Yarım çay bardağı zeytinyağı ya da sıvı yağı

Tuz

Yarım limonun suyu

(İsteğe göre sirke)

Nohut Salatası


Sponsorlu BağlantılarNohut Salatası Tarifi Yapılışı

Öncelikle nohut haşlanır, ben nohutlarımı haşlamadan tam bir gün suda bekletirim ve sürekli olarak 5 veya 6 saatte bir suyunu değiştirir, tazelerim bu şekilde gaz yapma oranını en aza indiririm. Düdüklüde de nohudun türüne göre 18 ile 20 dakika arasında pişiririm.

Eğer zamanınız varsa pişme işleminden sonra düdüklüyü soğutmadan, bekleyerek açacaksanız 16. veya 17. dakikada da ocağın altını kapatabilirsiniz. Haşlanmış nohutlarımız hazır olunca diğer aşamalara geçilebilir. Bir de bir seferde bir paket nohudu haşlamak (azıcık diri) daha sonra dolapta saklayarak her daim elinizin altında bu malzemeyi bulundurabilirsiniz.

Maydanoz satırımız ile maydanoz, dereotu ince ince kıyılır. Soğanlarımız halka şeklinde incecik kıyılır ve diğer salata malzemelerimiz ile harmanlanır. Haşlanan nohutlarımız da eklendiği zaman gerçekten muhteşem bir lezzet olan nohut salatası hazır olmuş olur.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close