Mısırlı Pizza


Sponsorlu BağlantılarMısırlı Pizza
7-8 kişilik
Malzemeler:

ı adet yumurta

Yarım çay bardağı sıvı yağ

2 çorba kasığı yoğurt

Yarım çay bardağı süt veya su

Yarım kibrit kutusu kadar yas maya [20 ğr.)

2,5 su bardağı un

1 tatlı kaşığı şeker

Tuz

Üzeri için: 

1 çorba kaşığı salça

3 çorba kaşığı sıvı yağ

1 küçük mısır konservesi (bebek mısır)

10-45 tane siyah zeytin

75 gram mantar

15-20 kiraz domates

1-2 çarliston biber

100 gram kaşar veya dil peyniri kekik

Mısırlı Pizza
Yapılışı:
Ilık sütün içine mayayı ve sekeri ilave ederekmayanın kabarmasını sağlayalım. Elenmiş unun ortasını havuz gibi açalım. İçine mayalı sütü
sıvı yağı, yoğurdu, yumurtayı, tuzu ekleyerek özlü bir hamur yoğuralım. Hamur kabının ağzını örtüp ılık bir ortamda hamur iki misli kabarana dek mayalandıralım. 25-30 cm. çapındaki yuvarlak bir kalıbı margarinle yağlayıp tabanına un serpelim.


Sponsorlu BağlantılarHamuru kalıp büyüklüğünde açarak kalıba yerleştirelim ve kenarlarını 1/2 cm. kadar yükseltelim. Salçayı sıvı yağ ile inceltip hamurun üzerine sürerek kekik serpelim. Üzerine mısırları yerleştirelim. Mantarları ince dilimleyip mısırların aralarındaki boşluklara yerleştirelim. Zeytinleri, yarıdan kesilmiş kiraz domatesleri, şerit doğranmış çarliston biberleri hamurun üzerine yayalım.

Hamuru önceden ısıtılmış 190° ısılı fırında üzeri hafifçe pembeleşene dek pişirdim. Kaşarpeynirini ince dilimler halinde keselim. Pizzayı fırından almadan 5 dk. önce fırından çıkarıp üzerine peynir dilimlerini serperek fırının üst rafında peynirler eriyene dek ikinci kez pişirdim. Pizza hamurunun fırın kabındaki kalınlığı 1/2 cm.’i geçmemeli. Onun için pizza hamuruna uygun bir fırın kabı seçin.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close