Meyveli Tiramisu


Sponsorlu BağlantılarMeyveli Tiramisu
4-6 kişilik
Hazırlık süresi: 40 dakika +
4 saatsoğutma süresi
Zorluk derecesi: 2
Malzemeler:
125 gr. iri rendelenmiş bitter çikolata + süsleme için çikolata buklelerini
4 adet, ikiye bölünmüş olgun çarkıfelek meyvesi
2 adet olgun şeftali
300 mi. koyu filtre kahve
8 yemek kaşığı Marsala şarabı veya seri
500 gr. Mascarpone peyniri
4 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı vanilya esansı
2 yemek kaşığı taze sıkılmış
ve süzülmüş portakal suyu
250 gr. acıbadem kurabiyesi
2 yemek kaşığı kakao
1 yemek kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu (ilaçlanmamış portakaldan)

Meyveli Tiramisu
Yapılışı:
Derin ve çapı yaklaşık 20-25 cm. olan cam bir kâseyi hazır edin. • Çarkıfelek meyvesinin çekirdeklerini ve içini çıkarıp ezerek bir süzgeçten geçirin. Bu püreyi kenarda bekletin. • Şeftalileri kaynar su içine atın ve 2-3 dakika bekletin. Süzün, ikiye bölün, çekirdeklerini çıkarın ve kabuklarını soyun. Küçük küçük doğradıktan sonra çarkıfelek püresinin içine ekleyin.


Sponsorlu BağlantılarKahvenin içine 2’şer yemek kaşığı şeker ve Marsala şarabını karıştırın. Sığ bir kabın içine aktarın. • Bir başka çukur kapta, Mascarpone peynirini 2 yemek kaşığı toz şeker ve vanilya esansı ile birlikte çırparak karıştırın. Kalan 6 yemek kaşığı Marsala şarabını ve portakal suyunu da içine ekleyin ve çırpın. • Kurabiyelerin yarısını kahveli karışıma batırıp çıkardıktan sonra cam kâsenin içine, tabanını kaplayacak şekilde dizin.

Üzerlerine mascarpone peynirli karışımın yarısını yayın. Çikolata rendesi serpiştirin. Meyveli karışımı da döküp yayın. • Kalan kurabiyeleri kahveli karışımın içinde bir süre bekleterek kahveyi içlerine çekmelerini sağlayın.

Kahveli kurabiyeleri meyvelerin üzerine yerleştirin. 1 yemek kaşığı kakao serpiştirdikten sonra kalan peynirli karışımı yayın. Kalan 1 yemek kaşığı kakaoyu meyve tabakasının üzerine serpiştirin. • Çikolata buklelerini ve portakal kabuğu rendesini üzerine serpiştirin. • Servisten önce en az 4 saat süreyle buzdolabında bekletin.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close