Meyve Salatası


Sponsorlu BağlantılarMeyve Salatası
Malzemeler:
500 gr şeker
500 ml su
100 gr çilek
100 gr vişne
1 adet yeşil elma
1 adet portakal
1 adet deveci armudu
1 avuç yasemin çiçeği
yarım adet limon
meyve salatası

Yapılışı:
Şurup
Şeker ve suyu bir tencereye koyuyorum. İçine yarım limon sıkıp karıştırıyorum. Şeker eriyince bir avuç yasemin çiçeğini ekleyip hepsini beraber tıkırdatıyorum (kaynatıyorum). Yaklaşık 15 dakika kaynattıktan sonra, şurup kıvamına gelince bir kenara alıyorum.


Sponsorlu BağlantılarMeyve salatası
Çilekleri ortadan ikiye bölüyorum. Yeşil elmayı, kabuğu üstünde kalacak şekilde küp küp doğruyorum. Portakaldan segmentler çıkarıyorum. Segment çıkarmak için portakalın üstünü ve altını kesip doğrama tahtasına oturttuktan sonra kabuklarını yukarıdan aşağı doğru kesiyorum.

Soyulmuş portakalı elime alıp, beyaz ipleri gelmeyecek şekilde, bıçakla dilimliyorum. Armudu da elma gibi küp küp doğruyorum. Vişnelerin çekirdeklerini çıkarıyorum. Tüm bu malzemeyi birbirine karıştırıp en son üstüne 1 çorba kaşığı yasemin çiçeği şurubu gezdiriyorum.

Ben şuruptaki yasemin kokusunun derinden gelmesini seviyorum ama siz arzu ettiğiniz tatlılık ve zevkinize göre daha fazla şurup ekleyebilirsiniz.

Meyve salatasını hazırlarken dönemin değişik meyvelerini kullanabilirsiniz. Muzu karardığı için tercih etmiyorum ancak karadııt, böğürtlen ve üzüm gibi meyveler, meyve salatasına çok yakışıyor.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close