Menemen Yapılış Tarifi


Sponsorlu BağlantılarMenemen Yapılış Tarifi

Menemen yumurta yemeklerinin en güzeli, en çok sevilenleri arasındadır. Çoğumuz yemek olmadığında pratik olması açısından hızlıca yaparız. Bazılarımız çok sevdiğimizden özellikle menemeni akşam yemeği olarak yaparız. Erkekler eşleri evde olmadığından sıklıkla yapar. Öğrencinin ise en sevdiği en tuttuğu yemektir. Bu yüzden kolay olmasına karşı sizlerle tarifini paylaşmak istedim.

Malzemeleri:

4 adet yumurta,

2 adet domates,

3 adet sivri biber,

1 adet küçük boy kuru soğan,

1 yemek kaşığı tereyağı,

Yarım çay kaşığı tuz,

Yarım kaşığı karabiber.

Yapılışı:

Soğanı rendeleyin veya ufak bir şekilde doğrayın. Biberleri ince ince doğrayın. Tohumlarını çıkarın. Domatesleri rendeleyin. Tereyağını, karabiberi ve tuzu hazırlayın.

menemen-1 menemen-2

Bir tavaya tereyağını alın. Tereyağı eriyince içerisine soğanı ve biberi atarak hafif kavurun. Kavururken tahta bir kaşık yardımı ile karıştırın ki soğanın dibi tutmasın. Domatesleri rendeleyin ve soğan sararıp, biber diriliğini kaybedince üzerlerine ilave edin.


Sponsorlu Bağlantılarmenemen-3 menemen-4

Domates suyunu salıp koyulaşarak pişince göz göz iken 4 adet yumurta kırın. Karıştırarak pişirmeye devam edin. İyice sulanıp pürüzsüz bir karışım olduktan sonra karıştırmayı bırakın ve pişmesini bekleyin.

menemen-5 menemen-final

Menemen pişmeye başlayınca dibi tutmasın diye hafifçe karıştırın. Kıvamını siz ayarlayın. Sulu seviyorsanız suluyken occaktan alın fakat ocağın altını kapattığınızda kendi sıcaklığı ile hala pişmeye devam edip koyulaşacağını unutmadan su kıvamını ayarlayın. Daha koyu kıvamlı isterseniz daha çok pişirebilirsiniz.

Eğer kaşar peyniri, sucuk, pastırma vs. koymak isterseniz ocaktan almadan önce ilave ederek karıştırın. Sucuk kullanacaksanız daha erken koymanız gerekir. Fakat kaşar peynirini ocaktan almaya yakın koyarak karıştırdığınızda zaten eriyeceğinden sıkıntı olmayacaktır.

Size menemen nasıl yapılır? Tarifi ‘ni vermeye çalıştık. Umarım beğenirsiniz.

Afiyet olsun.

 

 


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri