Lebeniyeli Köfte


Sponsorlu BağlantılarLebeniyeli Köfte
Malzemeleri:
1 kg az yağlı parça et
1 su bardağı pirinç
4 kg yoğurt veya 1 kg süzme yoğurt
8 diş sarımsak
1 yemek kaşığı nane
Yeteri kadar tuz
Yeteri kadar su
Köfte hamuru için:
½ kg yağsız kıyma
250 gr bulgur
1 adet soğan
1 tatlı kaşığı biber
Harcı için:
250 gr kıyma
50 gr çam fıstığı
50 gr ceviz içi
2 yemek kaşığı sadeyağ
1 tatlı kaşığı Halep bahârı
Yeteri kadar tuz

lebeniyeli köfte

Yapılışı : Harcın hazırlanması için kıyma yağ ile kavrulur, tuz ve baharatı eklendikten sonra soğumaya bırakılır. Fıstık ve ceviz içi yağsız olarak ya da isteğe göre çok az yağ konularak kavrulur, soğuyan kıymaya eklenir.


Sponsorlu BağlantılarKöfte hamuru hazırlanır. Cevizden biraz daha küçük parçalar halinde koparılan köfte hamuru, işaret parmağı yardımıyla, içli köfte gibi ancak içli köfteden daha kalın oyulur.

İçine hazırlanan harç konularak ağzı kapatılır ve içli köfte formunda küçük köfteler meydana getirilir. Daha sonra hazırlanan köfteler haşlanır.

Et tencereye konur, biraz tuz eklenir ve pişmeye bırakılır. Etin pişmesine yakın üzerine suda bekletilmiş pirinç eklenir ve pişirilir. Sarımsak, tuz ve nane ile birlikte havanda dövülür. Tenceredeki karışıma eklenir.

10-12 dakika birlikte kaynatılır. Bir başka tencerede yoğurt, 4 su bardağı su eklenerek kaynatılır. Kısık ateşte karıştırılarak kaynatılmaya devam edilir. Yoğurt krema haline gelince, etli pirinçli çorbaya karıştırılır. Yaklaşık 5 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır. Tabağa önce köfteler sonra yemek konularak servis edilir. Ramazan bayramında ilk gün pişirilen yemeklerdendir.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close