Kuzu Tandır Tarifi


Sponsorlu BağlantılarKuzu Tandır Tarifi

Malzemeleri:

1 Kilogram kuzu kol, ( Kemiksiz )

Yeteri kadar karabiber,

Yeteri kadar tuz,

Kekik.

kuzu-tandir

Yapılışı:

Kasaptan kemiksiz kuzu kol eti alıyoruz. 4-5 parçaya bölerek düdüklü tencereye alıyoruz. İçerisine su ilave etmiyoruz. Kendi suyu ile pişsin daha lezzetli olsun diye. Düdüklü tencereyi orta harlı ateşte açın. Buharı çıkınca ocağın altını kısın.

Düdüklü tencerenin altını çok kısık ateşte açmanız gerekiyor. Çünkü su koymadığımız için böyle olmak zorundadır. Daha harlı açacaksanız su ilave edin.


Sponsorlu BağlantılarKısık ateşte yaklaşık olarak 2 saat kadar kuzu etlerini pişmeye bırakıyoruz. 2 saat sonra kendi düdüklü tencerenizin açma şekli nasıl ise, ( mesela eskileri soğuk suya tutulurdu. Düdüğünden buharı çıkarıldı patlama riski alınırdı vs. Ondan sonra açılırdı. ) Şimdi saatlileri vs. çıktı bu yüzden nasıl açılır tarif etmiyorum.

Tencereyi açınca suyunu kontrol edin. Sonra tekrar suyuna göre düdüklü tencerenin kapağını kapatarak pişirmeye devam edin. 30 dakika daha böyle pişince tekrar açın. Su çoksa bu süre uzar. Kapağı açınca suyuna göre  düdüklü tencereye normal bir tencere kapağı kapatarak kuzu etini pişirmeye devam edin. Bu bir saatte sürebilir yarım saatte. Etin suyunun ne kadar kaldığına bağlı.

Kuzu eti suyunu tamamen çekmesine yakın. Karabiber, tuz ve kekik ilave edin. Daha sonra eti kendi yağında kızartın. Yağı kalmadıysa hafif yağ ekleyerek kızartın ve pirinç pilavı yanında kuzu tandır servis edin.

Afiyet olsun.

 


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close