Kuru Kış Dolması


Sponsorlu BağlantılarKuru Kış Dolması
Malzemeler:
250 g yağlı kuzu kıyma (kaburga üstünden
çekilecek)
1,5 su bardağı pirinç
2 yemek kaşığı biber salçası
1 tepeleme yemek kaşığı domates salçası
2 adet orta boy kuru soğan
10 diş sarmısak
1 tatlı kaşığı silme tuz
1,5 çay kaşığı karabiber
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı soğuk su
5 su bardağı sıcak su
1,5 yemek kaşığı silme domates salçası
1 çay kaşığı limon tuzu
10 adet kuru patlıcan
10 adet kuru kırmızıbiber
1 su bardağı sıcak su
kuru kış dolması

Yapılışı:
Bir gün önceden tencereye bol su koyup kaynara çıkınca, kurutulmuş patlıcanları ipinden çıkarıp suya bastırınız. Patlıcanları sık sık kevgirle suyun içine doğru bastırınız. Patlıcanlar yumuşayıncaya kadar, yani hafif tırnak geçene kadar kaynatınız. Başka bir kaba soğuk su doldurunuz, kevgirle kaynar sudan alıp soğuk suya koyunuz. Birkaç defa suyu değiştiriniz. 15 dakika ara ile değiştirmeye devam ediniz. Süzgece alıp süzülünce dolapta bekletiniz.


Sponsorlu BağlantılarErtesi gün kenarlı bir tepsiye yağlı kıymayı alıp çok küçük küçük doğradığınız soğanları koyunuz. Kum gibi doğradığınız sarımsakları da ilave ediniz. Pirinç hariç diğer malzemeleri koyup karıştırdıktan sonra pirinci yıkayıp süzünüz. Onu da karıştırdıktan sonra tuzuna bakınız.

Bir gün önceden hazırladığınız kuru patlıcanları doldurmaya başlayınız. Bir buçuk parmak boşluk bırakınız. Tencereye ortadan başlayarak çiçek şeklinde yerleştiriniz. Üstüne üstüne koyarak tencerenin dibine tamamen yerleştiriniz.

Diğer tarafta bir tencere su kaynatınız. Ocağın altını kapattıktan sonra biberleri ipinden kurtarıp sıcak suya bastırınız. 15 dakika suya bastırarak yumuşatınız, suyundan alıp süzgece kovduktan sonra tek tek harcı doldurunuz. Biberleri de ağzından 1,5 parmak eksik doldurup patlıcanların üzerine diziniz.

Üstüne bir tabağı ters kapatıp ocağın üzerine alınız. Derin bir kaba 5 su bardağı sıcak suyu koyunuz, içine domates salçası, tuz, limon tuzunu koyarak tabağın kenarından dolmanın içine boşaltınız.

Kaynara çıkınca altını kısınız. 45 dakika pişirdikten sonra tabağı çıkartınız, 1 tane alıp tadına bakınız. Pişmişse suyunu yavaşça bir kaba boşaltınız. Servis esnasında tabaklara önce dolmadan sonra 3 kaşık suyundan koyarak servis edebilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close