Kuru Börülce Yemeği Tarifi


Sponsorlu BağlantılarKuru Börülce Yemeği Tarifi

Aslında evet kuru börülce geleneksel bir Türk yemeğidir ama bence meze denile de bilir. O kadar lezzetli ki “ tarifimize uyar ve şeker eklemesini de yaparsanız ” meze gibi her zaman tüketmek isteyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun, işte tarifimiz:

Kaç Kişilik: 4-6

Hazırlama: 20 dk

Pişirme: 40 dk

Malzemeleri;

3, 3 su bardağı kuru börülce

1 kuru soğan

1 tatlı kaşığı biber salçası

1 çay kaşığı kırmızı biber

1 çay kaşığı şeker

1 çay kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı ay çiçek yağı

4 su bardağı sıcak su

kuru-borulce-yemegi copy


Sponsorlu BağlantılarKuru Börülce Yemeği Tarifi Yapılışı

Kuru börülceler geceden ıslandı, 24 saat kadar da ıslanabilir. Düdüklü içerisinde soğanı yemeklik doğrayalım ve kavuralım daha sonra da salçamızı güzelce kavuralım. İyi kavrulmayan saçla çiğ tadı verir buruk bir şekilde bu nedenle salça kavrulmasına dikkat edelim.

Şekerimizi ekleyelim, tuz ve diğer baharatlarımızı da damak tadımıza göre ekleyelim ve sonra ıslanan kuru börülcelerimizi, üzerini aşacak kadar su eklemesi yapalım ve düdüklümüze ekleyelim.

Şimdi kaynamaya başladığı zaman düdüklümüz kapatılır ve 18 dakika sonra açılır. Erimemesi için bu süre kontrollü tutulabilir. Eğer 17 dakikada açar ve sonra kapak açıldıktan sonra azıcık diri ise de kaynatırsanız hem yemeğinizin suyu daha da kıvamlanmış olur ( tavsiyemdir ). Pişen yemeğimiz servis edilebilir.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close