Küçük Kızarmış Ekmekçikler


Sponsorlu BağlantılarKüçük Kızarmış Ekmekçikler

Malzemeleri: – 1 somun düz italyan ekmeği, 1 cm’lik dilimler halinde kesilmiş
-1 büyük diş sarımsak, soyulmuş ve ikiye bölünmüş
– Yeterince tuz ve karabiber
Küçük Kızarmış Ekmekçikler

Yapılışları : Ben hep erostiniyi küçük bir brusehette olarak düşünürdüm ama bu tam olarak doğru değil çünkü crostini genelde hamur mayası yerine beyaz ekmekle yapılıyor. Öğrendiğim kadanyla eskiden ekmek o kadar bayat olurmuş ki çiğnenebilir ve yenilebilir kılmak için biraz et suyu ya da sosla ıslatılması gerekirmiş, ama meraklanmayın, günümüzde bunu yapmak zorunda değilsiniz. İtalya’da buğday unundan yapılan düz İtalyan ekmeğini yaklaşık 1 cm’lik dilimler halinde kesip kızartıyorlar, sonra sanmsakla ovup yağ ilave ediyorlar, tuz ve karabiberle çeşnilendiriyorlar. Crostini özellikle birkaç çeşit sosla ikram ederseniz içki ile birlikte çok iyi giden bir başlangıçtır. En sevdiğim birkaç türü burada sizinle paylaşacağım – her biri 12 dilim erostiniye yetecek kadar sos sağlayacaktır.

Ekmeklerinizi kızartın. Hâlâ sıcakken bir diş sanmsakla ovun ve iyi kalitede saf sızma zeytinyağı ekleyin. Biraz tuz ve karabiber serperek en sevdiğiniz sosla tamamlayın…

proseiutto, incir ve nane

6 adet olgun incir, 12 dilim jambon ve küçük bir demet nane bulun. İncirleri ikiye bölün. Ekmekler sıcakken üzerlerine birer dilim jambonu kıvırarak koyun, sonra en üste birer parça incir basünn. Nane yapraklarım yerleştirip az miktarda saf sızma zeytinyağı ve bir damla balsamik sirke damlatıp taze çekilmiş karabiberle tamamlayın.

yeşillikler

3 avuç dolusu kara lahana ya da pazı alıp saplanm keserek ayınn. Tuzlu su konmuş bir tencereye 3 adet soyulmuş sarımsak atıp kaynatın, sonra lahanayı ekleyin. Yumuşayana kadar pişirin, sonra süzgeçten geçirip soğumasını bekleyin. Elinizle sıkarak kalan nemden kurtulmasını sağlayın, sanmsaklan püre haline getirin ve deniz tuzu ile taze çekilmiş karabiber ekleyip sızma zeytinyağı ilave edin. Her ekmeğin üzerine bir miktar bölüştürün ve biraz daha zeytinyağı, bir sıkım limon suyu ekleyin.

buffalo mozzarella topu ve acı biber

3 x 150 gram buffalo mozzarella topunu 4 parçaya bölün ve her ekmeğin üzerine bir tane yerleştirin. Bir taze acı biberi çekirdeklerinden ayırıp ince doğrayın ve mozzarellamn üstüne serpin. Çeşnilendirip biraz saf sızma zeytinyağı ile tamamlayın. Bir miktar taze fesleğenle harika olur.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close