Kruvasan


Sponsorlu BağlantılarKruvasan
Malzemeler:

ı yumurta (akı sarısı ayrılır)
2 su bardağı süt
1 kibrit kutusu kadar yas maya (40 gr.)
1 çorba kaşığı seker
6 su bardağı un
1/2 su bardağı sipi yağ
ı paket margarin veya tereyağı (yumuşatılmış]
tuz
7-8 kişilik
Yapılışı:
Ilık sütün içine mayayı ve seken ilave ederek mayanın kabarmasını sağlayalım Elenmiş unun ortasını havuz gibi açalım İçine mayalı sürü yumurta akını, sıvı yağı ve tuzu ekleyip özlü bir hamur yoğuralım Hamur kabının ağzını örtüp ılık bir ortamda hamur 2 misli kabarana dek mayalandıralım.

kruvasan

Mayalanan hamuru 1/2 cm. kalınlığında açalım. Yumuşamış yağın üçte birini hamurun üzerine sürelim. Hamurun kat yerlerine de yağ sürerek karşılıklı kenarlarını bohça katlar gibi katlayalım. Hamuru buzlukta 10 dk. bekletip buzluktan alarak aynı işlemi 3 kez tekrarlayalım.

Hamuru son kez yağlayıp katlayıp buzluktan aldıktan sonra 0.3 mm. kalınlığında ve dikdörtgen şekilde 15 cm. kenarlı şeritler keselim. Hamur şeritlerini eşit kenarlı üçgen parçalar halinde kesip çıkaralım.

Üçgen hamurlan geniş kenarlarından başlayarak rulo yapıp saralım. Hamurları margarinle yağlanmış fırın kabına dizerek ikinci kez mayalanması için oda sıcaklığında 1/2 saat daha bekletelim Hamurların üzerine yumurta sarısı sürüp önceden ısıtılmış 190° ısılı fırında altları üstleri pembeleşene dek pişirelim.


Sponsorlu BağlantılarAdd Comment

yemek tarifleri