Kolay Bazlama Tarifi


Sponsorlu BağlantılarKolay Bazlama Tarifi

Bazlamalar mini ekmeklerdir ve özellikle kendimiz yaptığımız ve çok lezzetli olduğunu için sizler de benim gibi fabrikasyon üretim ekmekler yerine tercih edebilirsiniz. Bir de bazlama kullandığınız zaman bayatlama gibi bir derdiniz kalmaz ekmekleriniz ne de olsa bazlama derin dondurucuda muhafaza edilebilen bir tariftir. Afiyet olsun.

Bazlama Tarifi İçin Malzemeler;

1 kase yoğurt,

1 adet yumurta,

1 tatlı kaşığı tuz,

1 kg un,

1 paket kuru maya,

2 küp şeker.

bazlama

Bazlama Tarifi Yapılışı;

Geniş bir karıştırma kabının içerisine elenerek alınan unun ortasına bir hendek açılır. Unun tamamını ayırın ki kıvam verme aşamasında az ya da fazla gelmesi gibi bir sorun olmasın. Daha sonra kontrollü bir şekilde ekleyebilirsiniz. Daha sonra da açılan hendek içerisine yoğurt ,yumurta, tuz eklenir ve kuru mayamız ılıtılan süt ve eklenen kesme şekerlerimiz ile açılır.

Biraz bekletirsek köpürdüğünüzü görürsünüz o zaman ekleyiniz. Tuzu aslında mayadan ne kadar uzak tutarsak o kadar iyidir. Yaş maya da kullanabilirsiniz ama mayanın kabarmasını hızlandıran sıcaklık ve şeker eklemesini öncelikle ayrı bir kap içerisinde ve köpürene kadar bekleyerek yapmaya özen gösteriniz.

Yukarıda verdiğim detaylara dikkat ederseniz hamurunuzun çok daha iyi kabardığını görürsünüz dinlenme sırasında. Dinlendirmek için hamurumuzu güzelce yoğurduktan sonra, üzerine bez örterek 40 dakika kadar bekletiyoruz, ılık bir yerde. Daha sonra bazlamamıza vermek istediğimiz büyüklüğe göre bezeler alıp, yuvarlıyor ve tezgah üzerinde elle, un kullanarak klasik bazlama şeklimizi veriyoruz. Un kullanmadan kısık veya biraz ortaya yakın ateşte, tavada bazlamalarımızı pişirdikten sonra yemeklerde ekmek niyetine ya da sandviç yaparak, dilediniz zaman kullanabilirsiniz. Bazlama tarifi hazır.

Afiyet olsun.


Sponsorlu BağlantılarAdd Comment

yemek tarifleri