Köfte Tarifi


Sponsorlu BağlantılarKöfte Tarifi
Malzemeler:

1 dilim (50 gr) ekmek
1 büyük (100 gr) soğan
8-10 sap maydanoz
500 gr yağlı kıyma (iki kere çekilmiş)
1 tatlı kaşığı kimyon
1/2 çay kaşığı kekik
Tuz, karabiber
Kızartmak için zeytinyağı
köfte tarifiYapılışı:
Ekmeğin kabuğunu çıkarın. İçini ıslatın, 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra elinizde suyunu sıkıp ufalayın. Soğanı incecik kıyın. Maydanozu yıkayıp süzün, sadece yapraklannı kullanın, ince kahn bütün saplarını atın. Maydanoz yapraklarını incecik kıyın.

Kıymayı bir tepsiye veya geniş bir çanağa koyun. Ufalanmış ekmeği, soğanı, maydanozu, baharatı, tuzu ilave edin. Yoğurmaya başlayın. Köfte harcı, siz yoğurdukça hamur gibi toparlanmaya başlar, verdiğiniz şekli alacak hale gelir. Yoğururken arada köfte harcının üzerine çok az su serpiştirin, köfte harcı taş gibi sert olmasın.

Yaklaşık 10-15 dakika yoğrulunca bu kıvama gelir. Kıymanızda sinir varsa siz yoğurdukça ip ip ayrılır, elinize gelirler, bu sinirleri atın- Kıymanın yağı elinizin sıcaklığıyla parmaklarınıza sıvanır; bu kıymetli yağı bir bıçakla sıyırıp köfte harcına katın.

Harçtan ceviz kadar parçalar koparın. Bu parçalan avucunuzun içinde tekrar yoğurduktan sonra yassı şekil verin. Vaktiniz varsa yanm saat oda sıcaklığında bekletin. Vakit yoksa bekletmeden de kullanabilirsiniz.

Kaim tabanlı bir tavayı ısıtın. Tavanın tabanını kaplayacak kadar zeytinyağı dökün. Zeytinyağı ısınınca tek sıra halinde sığacak kadar köfte koyun. Harlı ateşte 4-5 dakika pişince altı kızarmış olur, ters çevirip diğer taraflannı da pişirin. İster sıcak, ister soğuk olarak servis yapın. Fasulye piyazı, soğan piyazı, turşu, çoban salata, yoğurt, ayran, patlıcan salatası, patates kızartması, patates püresi, pilav, kanşık kızartma, közlenmiş biber, yeşil salata köftenin yanma çok yakışır. Çocuklann en sevdiği yemek olmasının bir hikmeti olsa gerek…


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri