Kızılcık Şerbeti


Sponsorlu BağlantılarKızılcık Şerbeti
Malzemeleri:
1 kilogram kızılcık
2 su bardağı toz şeker
5 su bardağı soğuk su
1 adet limon

Yapılışı: Kızılcıklar güzelce yıkanır. Yaklaşık 2 bardak suyla kaynatılır (20 dakikalık bir süre yeterli olacaktır). Daha sonra kızılcıklar süzgüye alınıp ezilerek suyunun mümkün olduğunca posadan ayrılması sağlanır.

Kalan üç bardak su şeker ile beraber altta kalan posaya ilave edilir. Bir taşım daha kaynatılır. İçine bir parça karanfil, kabuk tarçınla birlikte çok yakışacaktır. Kavanozlara koyup buzdolabına kaldırılır. Soğuk olarak servis edilir.

kızılcık şerbeti

Ocaktan aldıktan sonra tülbent yardımı ile süzün. Sonra suyunu tekrar süzün. Kısık ateşte pişirmeyi deneyin.

Faydaları, İshal, bağırsak gazı, bağırsak yaraları, vücut direncini artırır. Ateş düşürmeye yarar, iltihaplanmayı önleyeceği gibi alerjiye iyi gelmektedir. Böbrek taşını düşürmeye yardımcı olur. Mideye kuvvet verir . C vitamini açısından çok zengindir. Yüksek kolesterol ve kalp yetmezliği gibi sıkıntıları olan hastaların kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Koruk Şerbeti
Malzemeleri:

4-5 salkım koruk
250 gr. Şeker
5 su bardağı su

Yapılışı : Koruklar güzelce yıkanır. Büyükçe bir kapta iyice ezilir (bu iş için bakır bir havan çok uygundur). Mutfak robotu da kullanılabilir ancak korukların hamur gibi ezilmemesine dikkat etmek gerekir. Ezilen koruklar süzgüye konup, suyunun süzülmesi sağlanır.

Süzgüde kalan son koruklar da avuç içinde sıkılarak suyunun çıkması sağlanır (koruk elde kaşıntı yapar, özellikle bu tür hassasiyeti  olanların bir eldiven giymeleri uygun olur). Şeker ilave edilip karıştırarak erimesi sağlanır. En son su eklenerek soğumaya bırakılır. Soğuk olarak servis edilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close