Kıymalı Kuru Dolma Tarifi


Sponsorlu BağlantılarKıymalı Kuru Dolma Tarifi

Malzemeler:

20 tane kuru patlıcan

20 tane kuru biber

1 su bardağı pirinç

1 tane domates rendesi

200 gram kıyma

2 tane orta boy soğan

1 yemek kaşık domates salçası

1 çay bardağı sıvı yağ

1 yemek kaşığı biber salçası

3 yemek kaşığı nar ekşisi

1 tatlı kaşığı nane

1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

1 tatlı kaşığı kekik

Tuz
kiymali kuru dolma

Kıymalı Kuru Dolma Hazırlanışı:

Öncelikle geniş bir tencerenin içine su koyarak ocak üstünde kaynatılır. Kaynamakta olan suyun içine kuru biber ve kuru patlıcanları ilave edilir. 5 dakika bu şekilde kaynatılarak altı kapatılır ve suyun içinde bekletilir. Diğer tarafta bir tavanın içinde sıvı yağ kızdırılır. Soğanlar yemeklik bir şekilde doğranarak kızgın yağda kavrulur. Kavrulan soğanların üzerine kıyma ilave edilerek rengi dönene kadar sotelenir.

Domates ve biber salçası eklenerek kokusu gidene kadar bir süre pişirilir. Domates rendesi karışma ilave edilerek 3-4 dakika pişirilir. Daha sonra toz kırmızıbiber, nane ve kekik ilave edilir. Yıkanmış ve süzülmüş olan pirinç karışıma ilave edilir. 2 su bardağı kadar sıcak su ilave edilerek tuz katılıp kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir.

Ocaktan alınarak içine iki kaşık nar ekşisi katılır ve soğuması için bekletilir. Diğer tarafta pişmiş olan biber ve patlıcanlar soğuk sudan geçirilir. Biber ve patlıcanların içleri hazırlanan iç harç ile doldurulur. Doldurulan biber ve patlıcanlar derin bir tencereye düzgün bir şekilde dizilir.

5 su bardağı suyun içine bir kaşık nar ekşisi ilave edilerek tenceredeki dolmaların üzerine gezdirilir. Kapağı kapatılarak kısık ateşte dolmalar yumuşayana kadar pişirilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close