Kiremitte Balık Nasıl Pişirilir?


Sponsorlu BağlantılarKiremitte Balık Nasıl Pişirilir?

Balık hem lezzetli ve hem de çok besleyici bir besin kaynağıdır. Özellikle Omega 3 açısından ve fosfor açısından fazlası ile zengin bir kaynaktır. Balığın birçok pişirme yöntemi vardır. Fakat kiremitte balık pişirmek çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. İlgilenenler için kiremitte balık pişirme yöntemini aşağıda yazdık.

Malzemeleri:

1 adet Osmanlı kiremit

1 adet 800 gram ya da 1 kiloluk levrek veya çipura

1 adet küçük boy patates

1 adet küçük havuç

1 adet küçük boy soğan

1 çay kaşığı karabiber ve kaya tuzu

2 adet defneyaprağı

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

3-4 yaprak karalahana bulmaz iseniz yağlı kağıt ya da alüminyum folyo.

kiremitte-balik

Yapılışı :

Patates ve havucu küçük küpler halinde doğrayın ve kaynamış su içinde 3-4 dakika bekletin ardından çıkarın ve bekletin.Soğanı halkalar halinde doğrayın


Sponsorlu BağlantılarDaha sonra halka doğranmış soğan ve küp doğranmış patates ve havucunuzu bir kap içerisine boşaltın. Üzerine karabiber ve kaya tuzunuzu serpin ve daha sonra zeytinyağını dökün ve hepsini iyice karıştırın. Tüm malzemelerin karabiber ve tuz ile iyice temas etmesini sağlayın.

Bu malzemeleri balığınızın içine iyice doldurun ve daha sonra defneyapraklarınızı da yerleştirin ve balığınızın karnının açılmaması için ister dikin isterseniz 3-4 adet kürdan ile delerek birleştirin.

Ellerinizi zeytin yağ ile iyice yağlayın ve balığınızın her iki tarafını da iyice yağlayın ve daha sonra karalahana yaprakları ile iyice sarın. Açık hiçbir bölge kalmamasına özen gösterin

Son olarak balığınızı Osmanlı kiremidinin içine koyun.Fırınınızı 180-190 derece 15 dakika kadar ısıtın ve daha sonra balığınızı fırına sürün.

10 dakika sonra fırının ısısını 150 dereceye düşürün ve 10 dakika kadar daha bu şekilde ısıtın.

Son olarak fırınınızın ısısını tamamen kapatın ve bu şekilde balığınızı 5 dakika kadar daha fırında tutun ve daha sonra çıkartın.

Artık balığınızı afiyetle yiyebilirsiniz.

Burada bulunması en zor malzeme sanırız Osmanlı kiremidi olacaktır ama kiremit satan yerlerde bu malzemeyi bulmak mümkündür. Çünkü halen bu tarz kiremit satılmaktadır. Her türlü büyük balığı kiremitte yapmak mümkündür. Palamut, lüfer ve alabalık bunlardan bazılarıdır.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close