Keşkek Yapılışı


Sponsorlu BağlantılarKeşkek Yapılışı

Çorum yöresine ait olan keşkek buğdayın dövülmüş hali ile yapılan bir yemektir. Keşkeğin pişirilmesi on dört yüzyıl öncesinden, Peygamberimizden bu yana süre gelen bir yemek çeşididir. İçerisinde etin de bulunması sebebi ile biraz yağlı bir yemektir. Ancak buğdayın yavanlığını tamamlamaktadır. Yiyenlerin güç bulduğu bilinen keşkeğin büyük tahtalarla karıştırılarak et ve buğdayın özdeşleşmesi sağlanır. Düğünlerin ana menüsünde yer almaktadır.

Malzemeleri:

Yarım kilogram buğday,

Yarım kilogram koyun eti,

İki tane irice soğan,

Üç çorba kaşığı tereyağı,

Bir çorba kaşığı tuz,

Bir küçük kaşık toz kırmızıbiber,

İki kaşık salça,

On bir su bardağı suya ihtiyacımız olacak.


Sponsorlu Bağlantılarkeskek

Yapılışı:

Daha kolay pişmesini istiyorsanız buğdayları akşamdan sıcak suda bırakabilirsiniz. Genellikle toprak tencerelerin tercih edildiği tencereye tereyağı eklenir. Soğanlar yemeklik şekilde doğranarak tereyağı üzerine eklenir.

Diğer malzemelerden olan et, bir bardak su, salça, tuz eklenerek 10-15 dakika kaynamaya bırakılır. Daha sonra buğdaylar yıkanarak geriye kalan on bardak su ilavesi ile birlikte güvece eklenir. Kaynama gerçekleştikten sonra kapağının kapatılması ve kapağın etrafından hava almayacak şekilde hamur veya çamur yapılarak ateşin az yandığı ocakta yaklaşık olarak 2 veya 2,5 saat pişirilmelidir.

Neredeyse her yemeğin yanında bulunan turşu ve salata ile birlikte ılık şekilde servis yapabilirsiniz. Arzuya göre üzerine et parçaları ve salçalı sos da ekleyebilirsiniz. Afiyet, şifa olsun.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri