Kapama Tarifi


Sponsorlu BağlantılarKapama Tarifi

Malzemeler:

1 kg kuzu but eti

1 tatlı kaşığı toz kırmızıbiber

20 arpacık soğanı

2 su bardağı pilavlık pirinç
(yarım  saat ıslatılmış)

1 su bardağı nohut (haşlanmış)

3 çorba kaşığı tereyağı

Tuz

karabiber
kapama tarifi

Yapılışı:

İlk önce derince toprak bir çömleği yağlayın. Eti kemikli ve kemiksiz yumurta büyüklüğünde parçalara ayırın ve yıkayıp süzün. Daha sonra  kırmızıbiber, tuz ve karabiberle ovalayın. Arpacık soğanlarını soyun ve  etle karıştırın. Hepsini çömleğe yerleştirin.

Çömleği geniş, tercihen bakır bir tepsiye ters çevirerek kapatın. Üzerine bir ağırlık koyun. Arkasından  çömleğin etrafına 4 su bardağı soğuk su koyarak ateşe güzelce  oturtun. Önce harlı ateşte suyu kaynatın. Sonra kısık ateşte 1.5 saat kadar  pişirin.

Suyu azaldıkça sıcak su ilave edin. Daha sonra  pirinci yıkayıp süzün. Nohutla karıştırıp güvecin etrafına yerleştirin. Pirincin üzerini geçecek kadar su olmalı. Yeteri kadar su yoksa kaynar su katın. Tuz serpeleyip karıştırın. Arkasından  tereyağını küçük parçalara bölüp pirincin üzerine yerleştirin.

Hepsinin üzerini geniş bir tencere veya tepsi ile örtün. Pirinç yumuşayana kadar kısık ateşte  iyice pişirin. Ateşten alın. 20 dakika kadar demlendirin. Çömleği sarsarak içinden etleri güzelce  çıkarın. Pilavın ortasına etler yayılmış olacak. Hemen servis yapın.

Afiyet olsun…


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri